شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - May 25 2019
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
کد خبر: ۵۵۴۶۵
گرایش سیاسی احزاب یارانه بگیر
بعضی احزاب بزرگ اصولگرا حاضر نشدند فرایند قانونی شدن را طی کنند
میهن امروز-  ۵۱حزب که در مرحله اول مشمول یارانه احزاب هستند از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به خانه احزاب ایران معرفی شد. بر این اساس فهرست اولیه احزاب واجد شرایط برای یارانه احزاب گروه‌ها و تشکلاتی هستند که تا کنون پروانه خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده‌اند.

غیبت بعضی از احزاب موثر اصولگرا مثل جمعیت ایثارگران، جمعیت پیشرفت و عدالت، جبهه پایدرای و جمعیت رهپویان و موتلفه اسلامی و جامعه روحانیت مبارز در این فهرست تا اندازه‌ای عجیب است.

در میان احزاب اصلاح‌طلب هم جای مجمع روحانیون مبارز، خانه کارگر و حزب اعتدال و توسعه در این فهرست دیده می‌شود. از احزاب جدید اصلاح طلب هم نام حزب پیشرو اصلاحات (صوفی) و حزب ایثارگران اصلاح طلب (جواد امام) هم در این فهرست قرار ندارند.

از طرف دیگر دو حزب «سازمان معلمان ایران» و  «حمایت از حقوق بشر زنان» از جمله احزابی هستند که ارتباط سیستماتیک با احزاب اصلاح‌طلب ندارند و در شورای هماهنگی و شورای عالی نماینده‌ای معرفی نکرده‌اند.

همچنین در این جدول نام چند حزب استانی و چند حزب با گرایش سیاسی نامشخص هم وجود دارد. احزابی که با عنوان نامشخص فعالیت می‌کنند، تحت عنوان فراکسیون مستقلین خانه احزاب، گویا عمده فعالیت خود را تنها در استفاده از بودجه خانه احزاب و ارتزاق از نهادهای دولتی قرار داده‌اند و شخصیت شاخصی عضو این احزاب نیست.

در میان احزاب استانی هم حزب مجمع مشورتی استان خراسان رضوی به عنوان فراگیرترین حزب استانی اصلاح طلبان خراسان رضوی و توسعه و آزادی کرمان به عنوان تشکیلات فراگیر در این استان، جایگاهی در میان احزاب استانی مورد تایید کمیسیون ماده ده احزاب ندارند.

جدول‌های زیر احزاب یارانه بگیر استانی و پایتخت نشین را نشان می‌دهد:

کدام احزاب یارانه می‌گیرند؟+ جدول

 

کدام احزاب یارانه می‌گیرند؟+ جدول

منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری