چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - May 27 2020
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
کد خبر: ۵۵۵۶۸
۴ سناریو پیش پای وزیر صنعت و معدن
آنگونه که برخی منابع گفته‌اند رئیس جمهور از شریعتمداری خواسته او از خیابان سمیه به خیابان آزادی نقل مکان کند و از وزارت صمت به وزارت کار برود. هنوز منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است و شریعتمداری نیز درباره آن سخنی نگفته است.
میهن امروز- هفته پیش درست هنگامی که حسن روحانی عازم نیویورک بود، یکی از نمایندگان مجلس خبر استغفای وزیر صمت را منتشر کرد؛ خبری که البته یک منبع آگاه در توضیح آن گفت روحانی پیش از خروج از ایران، تماسی تلفنی با شریعتمداری می‌گیرد و از او می‌خواهد که از تصمیمش منصرف شود. آنگونه که از شواهد بر می‌آید محمد شریعتمداری از تصمیم خود منصرف شده است؛ اما این مسئله به معنای حل موضوع نیست چه اینکه اگرچه شریعتمداری مشکلی در دولت ندارد اما هستند نمایندگانی که تمایلی برای حضور او در جایگاه وزارت صمت ندارند؛ بدین ترتیب پس از خروج علی ربیعی و مسعود کرباسیان از دولت، باید دید تکلیف وزیر بعدی چه خواهد شد. آنگونه که برخی منابع گفته‌اند رئیس جمهور از شریعتمداری خواسته او از خیابان سمیه به خیابان آزادی نقل مکان کند و از وزارت صمت به وزارت کار برود. هنوز منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است و شریعتمداری نیز درباره آن سخنی نگفته است. شاید وزیر صمت به گزینه‌های دیگری فکر می‌کند که با آن مواجه است:

سناریو اول؛ استعفا و خداحافظی با دولت

احتمالا نخستین سناریوئی که برای شریعتمداری به ذهن برسد، این است که بر استعفای خود اصرار کندو عطای دولت را بر لقایش ببخشد؛ آن هم در شرایطی که کارشناسان گفته بودند شریعتمداری وارث تصمیم‌های نعمت‌زاده در وزارتخانه‌ای بوده که از آن ده‌ها ماجرای مبهم همچون واردات خودرو و ارز دولتی و شائبه احتکار خودرو و ... بیرون آمده بود. البته شاید همین دلایل بود که شریعتمداری به جای نعمت زاده به وزارتخانه رفت و استعفایش نیز از سوی روحانی پذیرفته نشد. با چنین شرایطی به نظر می‌رسد شریعتمداری به سمت سناریوی اصرار بر استعفا نرود.
 
سناریوی دوم؛ نقل مکان از سمیه

برخی منابع خبر داده‌اند پیشنهاد وزارت کار به محمد شریعتمداری جدی است. اگر این موضوع را به عنوان یکی از سناریوها در نظر بگیریم، این سناریو راهی در جهت حفظ و البته جابجایی و ترمیم کابینه خواهد بود. عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز خبر داده بود بعد از بازگشت رئیس‌جمهور از سفر نیویورک تغییراتی در کابینه رخ خواهد داد و شریعتمداری در جای دیگری مسئولیت خواهد گرفت.
 
به نظر می‌رسد سناریوی جابجایی، سناریوی مناسبی برای شریعتمداری نباشد؛ او از وزارتی با حرف‌ و حدیث‌های فراوان و البته حل نشده، به وزارتخانه‌ای قدم خواهد گذاشت که از وزیر قبلی نیز حرف و حدیث بسیاری بر جا مانده است؛ دعوای وزارت کار و وزارت بهداشت، ارز دولتی واردات موبایل توسط شستا و ارز پتروشمی‌ها از جمله مسائلی هستند که هنوز کسی جواب روشنی به آن نداده است. شاید این انتخاب، برای اعتبار سیاسی شریعتمداری کمی چالش‌برانگیز به نظر برسد. با اینهمه شنیده شده مجلس برای حضور او در وزارت کار نظر موافق دارد.

سناریوی سوم؛ استیضاح

بسیاری از تحلیلگران استیضاح وزیر صنعت را امری محتمل می‌دانند؛ اگر شریعتمداری استعفا نکند یا جابجا نشود، احتمال استیضاح او وجود دارد. البته شریعتمداری مانند ربیعی نیست و چندان اهل افشاگری نبوده است. زمانی که لیست ارزبگیران دولتی هم منتشر شد، او معتقد بود این روند درست نبوده و موضوع تخصیص و تامین با هم تفاوت دارد. او می‌گفت باید تحقیقات کامل شود، سپس اسامی منتشر شود. در ماجرای واردات غیر قانونی خودرو هم او در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود که گزارش این موضوع که در دروره وزارت نعمت‌زاده اتفاق افتاده، از چند ماه پیش در حال بررسی است. شریعتمداری که چند ماه درباره نحوه واردات خودرو چیزی نگفته بود، بعید به نظر می‌رسد در روز استیضاح نیز بخواهد دست به افشاگری بزند. محتمل‌ترین حالت این است که شریعتمداری تریبونی داشته باشد و چند ساعت بتواند در مجلسی سخن بگوید که او را به استیضاح کشیده‌اند. شاید تمایل شریعتمداری به این سناریو بیش از دیگر گزینه‌ها باشد چرا که به نظر می‌رسد او درعمر کاری یکساله خود حرف‌هایی داشته باشد که شاید تا به امروز کمتر کسی آن‌ها را از زبان او شنیده باشد و اگر بنا به خداحافظی او هم باشد، لااقل حرف هایش را زده باشد.
 
البته این احتمال بالا نیز وجود دارد که سخنان شریعتمداری نمایندگان را قانع کند و او بتواند مجددا سکاندار این کشتی پرتلاطم باشد.
 
سناریوی چهارم؛ برکناری

گزینه برکناری یکی دیگر از گزینه‌های موجود است؛ روز گذشته محمد شریعتمداری گفته بود استعفایش صحت ندارد. با توجه به تکذیب محکم وزیر صمت، به نظر می‌رسد فشارها روی دولت برای برکناری شریعتمداری افزایش یابد. هرچند با توجه به صحبت روحانی و شریعتمداری با یکدیگر، این گزینه غیرمحتمل به نظر می‌رسد اما گویا نمایندگانی هستند که تمایل دارند این سناریو اجرایی شود؛ محمدرضا پورابراهیمی رییس کمسیون اقتصادی مجلس و حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از جمله نمایندگانی هستند که در چند مصاحبه از برکناری شریعتمداری و استعفای شریعتمداری و قبول استعفا توسط رئیس جمهور سخن گفته‌اند. با اینهمه به نظر می‌رسد دولت به لحاظ سیاست‌گذاری با نمایندگان اصولگرای مجلس چندان همراه نباشد.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری