شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - May 25 2019
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷
کد خبر: ۵۵۷۴۸
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد نرخ بلیت پرواز‌های داخلی با کاهش محسوسی مواجه شده و در بسیاری از مسیر‌ها قیمت به کمتر از ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.
میهن امروز- نرخ بلیت پرواز‌های داخلی کاهش یافته به طوری که نرخ برخی پرواز‌ها به زیر ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. برخی فروشندگان آژانس‌های مسافرتی، این کاهش نرخ را به کاهش چند روز اخیر نرخ ارز در بازار ازاد و کاهش حجم تقاضای سفر همزمان با شروع سال تحصیلی ربط می‌دهند.

البته کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند از آنجا که تنها بخش بسیار کوچکی از سفر‌های خانوادگی در ایران به صورت هوایی است، پایان تعطیلات تابستانی و آغاز فصل مدارس تأثیری در تغییر قیمت بلیت پرواز‌ها ندارد. بلکه با توجه به اینکه بیش از نیمی از هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی حتی برای پرواز‌های داخلی به صورت ارزی است که عمدتا شامل دستمزد کروی پروازی و تعمیر و نگهداری و خرید قطعات هواپیما می‌شود، سبب شده تا با بالا رفتن قیمت دلار در دو ماه گذشته، نرخ بلیت هواپیما نیز افزایش یابد.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز در گفت: وگویی که در ابتدای مهر ماه با ما داشت، گفته بود: علی رغم اینکه معاون اول رئیس جمهور به بانک مرکزی دستور داده تا شرکت‌های هواپیمایی مشمول دریافت ارز از سامانه نیما از طریق بانک‌های عامل شوند، اما عدم همکاری پتروشیمی‌ها برای واگذاری ارز حاصل از صادرات به ایرلاین‌ها سبب شده تا شرکت‌های هواپیمایی مجبور شوند ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند که این اقدام باعث افزایش هزینه این شرکت‌ها و نهایتا افزایش قیمت بلیت پرواز‌ها شده است.

پیگیری ما برای گفتگو با دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در مورد اینکه ایا کاهش قیمت بلیت ناشی از تخصیص ارز به ایرلاین‌ها در سامانه نیما است یا علت دیگری دارد، به نتیجه نرسید.

اکنون نرخ بلیت پرواز‌های داخلی در برخی مسیر‌ها به زیر ۲۰۰ هزار تومان و قیمت‌های قبل از گرانی بلیت هواپیما بازگشته است.

به عنوان نمونه پرواز تهران ـ. مشهد برای روز شنبه از سوی یکی از شرکت‌های هواپیمایی به صورت چارتری ۱۸۸ هزار تومان اعلام شده بود که در حال حاضر همه صندلی‌های این پرواز پُر شده است.

تهران ـ. مشهد؛ وجود پرواز‌های متعدد کمتر از ۲۵۰ هزار تومان

پرواز ۱۸۸ هزار تومانی تهران ـ. مشهد در تعدادی از روز‌های دیگر مهر ماه هم برای فروش گذاشته شده که احتمالا به دلیل ارزان بودن آن به زودی همه صندلی‌های آن پرواز به فروش خواهد رسید.

همچنین پرواز‌های ۲۰۴ و ۲۰۹ هزار تومانی تهران ـ. مشهد برای روز‌های پایانی هفته جاری و برخی روز‌های هفته آتی به صورت سیستمی دیده می‌شود ضمن اینکه پرواز‌های چارتری تهران ـ. مشهد با قیمت‌های بالاتر به صورت ۲۱۴، ۲۱۸، ۲۲۵، ۲۵۵ و ۲۷۵ هزار تومانی هم برای عرضه به مشتریان یافت می‌شود.

تهران ـ کیش؛ همچنان گران قیمت

علی رغم کاهش نرخ بلیت پرواز‌های داخلی در مسیر تهران ـ. مشهد، اما همچنان بلیت تهران ـ. کیش با ارقام بالا در حال عرضه است. به گونه‌ای که برای روز پنج شنبه هفته جاری ۳۵۷ هزار و ۸۰۰ تومان ارزانترین نرخ بلیت سیستمی تهران ـ. کیش محسوب شده و تا ۵۰۹ هزار تومان برای پرواز‌های چارتری در این مسیر دیده می‌شود. با این حال برخی بلیت‌های تهران ـ. کیش برای روز‌های یکشنبه و جمعه هفته آینده ۲۰۸ و ۲۰۹ هزار تومان به فروش می‌رسند.

تهران ـ شیراز؛ نرخ‌های خانواده پسند

پرواز‌های تهران ـشیراز نیز با کاهش شدید قیمت‌ها مواجه شده به گونه‌ای که حتی برای سفر‌های خانوادگی نیز مناسب خواهند بود. ارزانترین بلیت سیستمی این مسیر برای تاریخ پنج شنبه هفته جاری ۱۸۶ هزار و ۹۰۰ تومان و برای روز جمعه این هفته ۱۷۷ هزار تومان است. در روز‌های آینده نیز نرخ‌های ۱۷۵، ۱۷۷، ۱۹۳، ۲۰۰ و ۲۰۹ هزار تومان هم برای خرید بلیت تهران ـ. شیراز عرضه شده است.

خودتحریمی به بهانه تحریم

نکته عجیب ماجرا، قیمت‌های نجومی بلیت پرواز‌ها برای روز‌های ۱۲ ابان به بعد است که با ارقام نجومی در معرض فروش گذاشته است.

این افزایش عجیب قیمت برای بیشتر مسیر‌ها به گونه‌ای است که بیم افت شدید مسافران هوایی در نیمه دوم آبان و آذر ماه جاری وجود دارد به گونه‌ای که در اکثر مسیر‌ها ارزانترین نرخ بلیت بالای ۳۵۰ هزار تومان بوده و در بعضی روز‌ها نیز (ارزانترین بلیت) بالای ۴۰۰ هزار تومان است.

به نظر می‌رسد دستگاه‌های متولی نظارت بر صنعت هوانوردی و خدمات فروش بلیت‌های پروازی باید نظارت بیشتری بر روند فروش بلیت پرواز‌های داخلی در نیمه دوم آبان به بعد اعمال کنند.
منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری