يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - June 16 2019
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
کد خبر: ۵۵۸۲۲
با نگاه به شگردهای دلالان ارز می توان دریافت که دلایل افزایش بی رویه و بدون ضابطه قیمت دلار و سکه در ماههای گذشته چه بوده و انتشار و تولید هدفمند و برنامه ریزی شده اخبار جعلی چه میزان در افزایش آن تاثیرگذار بوده است.
 میهن امروز- «دلالان ارز» فقط کسانی نیستند که در پیاده رو خیابان فردوسی ایستاده اند و ارز خرید و فروش می‌کنند؛ اغلب آن‌ها کارگزاران دلالان اصلی اند که در دفتر‌های تهران، هرات، سلیمانیه و دوبی نشسته اند و با ارتباطات خارجی، زد و بند با برخی عوامل داخلی و تعریف منافع میلیاردی برای خود، رسماً با سرنوشت ۸۰ میلیون ایرانی بازی می‌کنند.

برای دلالان ارز مهم نیست چه تعداد بیمار بر اثر گرانی ناشی از قیمت ارز و عدم توان تهیه دارو، جان خود را از دست خواهند داد یا چند دختر دم بخت در تهیه جهیزیه درمانده می‌شوند و چند پدر، در برابر فرزندانش شرمنده خواهند بود.

کاهش بهای ارز در روز‌های اخیر ضربه مهمی به دلال‌های بزرگ ارز وارد کرده است و اگر اوضاع به همین گونه پیش برود، هزاران میلیارد تومان ضرر یا بهتر است بگوییم عدم النفع بر آنان تحمیل خواهد شد.

البته طبیعی است که آنان نیز مانند هر تاجری در صدد جلوگیری از زیان برآیند و دست به هر کاری برای بیچاره کردن مردم و تخریب معیشتشان بزنند؛ بنابراین از روز چهارشنبه یازدهم مهرماه ضدحمله خود را با چند شگرد آغاز کرده اند؛ اولین و مهم‌ترین حربه آنها، افزایش قیمت در فضای مجازی است. این روش پیشتر نیز جواب داده است؛ بنابراین در سایت‌ها و کانال هایشان قیمت‌هایی بیش از آنچه در عمل، خرید و فروش می‌شود اعلام می‌کنند و عوامل شان در بازار نیز به این قیمت‌های ساختگی استناد می‌کنند.

روش دوم دلالان ارز این است که برخی عوامل خود را به بازار می‌فرستند و در جا‌هایی که تجمع زیادی وجود دارد اعلام می‌کنند که مقدار محدودی دلار مثلا تا سقف ۱۰ هزار دلار را به قیمت بالایی می‌خرند. مثلا اگر قیمت معاملاتی در آن ساعت ۱۱ هزار تومان باشد با صدای بلند می‌گویند که ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و واقعا هم ۱۰ هزار دلار را با همین قیمت می‌خرند.

همین رقم، جو بازار را تحت الشعاع قرار می‌دهد، حال آن که تنها یک یا چند معامله محدود و هدفمند انجام شده است. شاهدان این معامله همه جا می‌گویند که به چشم خود دیده اند که دلار به فلان قیمت خریداری شد.

همچنین برخی عوامل آن‌ها ماموریت دارند دلار‌هایی را به قیمت بالاتر از بهای واقعی روز و در میان جمع به همتایان هماهنگ شده خود بفروشند و در بازار جوی حاکم شود که چند معامله مثلا به قیمت ۱۵ هزار تومان انجام شد.

مشاهدات خبرنگاران در خیابان فردوسی نیز حاکی از آن است که شبکه‌ای از این نوچه دلال‌ها از طریق گروه‌های اختصاصی تلگرامی با یکدیگر در ارتباط و هماهنگی اند و دلالان اصلی در هر لحظه آنان را خط دهی می‌کنند که مثلا الان برو سر فلان کوچه و مقابل چشم مردم از فلانی دلار بخر به فلان قیمت و نظایر این.
این ضعف غیرقابل اغماض نهاد‌های مسئول است که طی سال‌ها نتوانسته اند ریشه این دلالان و نوچه هایشان را بخشکانند.

یکی دیگر ازشگرد‌های اصلی دلالان اصلی دلار و حامیان پرنفوذ آنان، جعل خبر است، به عنوان مثال یک کانال آن طرف آبی که مدام بر طبل افزایش قیمت دلار می‌کوبد، تصویری از تجمع مردم برای فروش دلار را به عنوان عکسی از هجوم مردم برای خرید دلار منتشر کرد.

یا کانالی که پیش از این در ساعت ۱۲ نیمه شب خبر می‌زد که دلار هم اکنون ۱۰۰۰ تومان دیگر گران‌تر شد، در اولین شبی که مردم برای فروش دلار‌های خانگی در خیابان‌های محل استقرار دلالان تجمع کرده بودند و قیمت دلار به خاطر همین مازاد عرضه پایین آمده بود نوشت: در کجای دنیا بازار ارز ساعت ۱۰ شب باز است که قیمت پایین بیاید؟ و فراموش کرد که خود در ماه‌های گذشته در هر ساعتی از شبانه روز که اراده می‌کرد، برای دلار قیمت جعل می‌کرد.

البته آنچه گفته شد، لایه آشکار اقدامات جریان ضد مردمی ارز است و وجود زد و بند در برخی لایه‌های پنهان و نیز برنامه‌های پردامنه کشور‌های معاند منطقه در تقویت دلالان جهت خارج کردن ارز از کشور و... ابعاد دیگر این سناریوی جنایتکارانه علیه مردم ایران است.

ترکیدن حباب غیر واقعی ارز طی روز‌های گذشته نشان داد که با هوشیار شدن مردم و تفوق نگاه بلند مدت به منافع ناپایدار لحظه‌ای می‌توان همه این طرح‌ها و تلاش‌ها را به سادگی شکست داد.

قیمت‌هایی که برخی سایت‌ها و کانال‌ها جعل می‌کنند را باور نکنیم و به آن‌ها استناد نکرده و از خرید ارز مگر در صورت ضرورتی مانند سفر خودداری کنیم. فریب شو‌های دلالان را نخوریم و صد البته هیچکدام از این‌ها منافی مسئولیت دولت و سایر نهاد‌های حکومتی، به ویژه دستگاه‌های امنیتی و قضایی نیست چرا که مردم انتظار دارند با دلالانی که به نیابت از دشمن به سمت مردم ایران تیراندازی می‌کنند، قاطعانه و بی رحمانه برخورد شود.

قطعا با هوشیاری مردم و توجه به منافع ومصالح ملی و از سوی دیگر برنامه ریزی دقیق دولتمردان از این جنگ اقتصادی که دشمنان به وجود آورده اند، پیروز خواهیم شد.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری