يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - June 16 2019
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
کد خبر: ۵۵۹۹۱
بعد از عبور شاخص از مرز 150 هزار واحد، بورس برای مردم جذابیت پیدا کرد. این در حالی است که قبل از رسیدن شاخص به 100 هزار، خیلی‌ها نمی‌دانستند با اتفاق‌هایی که در بازار پول افتاده، رشد بازار سهام اجتناب‌ناپذیر است.

میهن امروز- پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که مهرماه به کام بورس باشد و شاخص همچنان رشد کند، پیش‌بینی که در نیمه اول مهر درست بود. اما نیمه مهر آبستن حادثه‌ای بود که کم‌تر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند: ثبت رکود تاریخی ریزش شاخص در یک روز!

حالا به‌جرئت می‌توانیم بگوییم که روزهای ساده بازار سرمایه به پایان رسیده‌ و دیگر وضعیت این‌طور نیست که خرید هر سهمی سودآور باشد. حتی بااینکه تحلیل‌گران باور دارند سهم‌های ارزنده‌ای در گروه‌های فلزی، معدنی، پالایشگاهی و برخی از پتروشیمی‌ها وجود دارند.

در شرایط فعلی مهم‌ترین سوال این است که آیا بازاری بهترین از بازار سهام برای سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

رشد قیمت طلا و سکه این بازار را به‌شدت پرریسک کرده است.

بازار ارز (حتی در صورت رشد) به‌سختی می‌تواند تورم را پوشش دهد.

با توجه به کاهش شدید قدرت‌خرید، بازار مسکن ریسک نقدشوندگی بالایی دارد.

نگه‌داشتن ریال در شرایط تورمی یا سپرده‌گذاری باوجود تلاطم‌های احتمالی توصیه نمی‌شود.

پس چه‌کار کنیم؟

بهترین توصیه در این شرایط داشتن درکی بهتر از دانش سرمایه‌گذاری است. اگر می‌خواهید در بورس سرمایه‌گذاری کنید، در گام اول از خودتان بپرسید آینده اقتصاد به‌کدام سمت حرکت می‌کند؟ این تغییرات بر کدام گروه‌های صنعتی تاثیر می‌گذارد؟ کدام شرکت‌ها از این تاثیر بیشترین بهره را می‌برند؟ آیا این تاثیر مثبت می‌تواند در قیمت سهم منعکس شود؟ به زبان ساده، وقتی تحلیلگران از گروه‌های فلزی حرف می‌زنند، دقیقا چه منظوری دارند؟

اگر بازاری دیگر را مناسب‌تر می‌دانید، باز هم باید بتوانید برای انتخاب خود دلایلی کافی ارائه کنید.

شاید بهتر باشد بجای سر زدن به گروه‌های تلگرامی و پرس‌وجو از دیگران، خودمان را برای سناریوپردازی و تحلیل آماده کنیم. یک دانش مختصر، دست‌کم در حدی که بتوانیم تحلیل‌های بنیادی دیگران را بخوانیم و از آن‌ها استفاده کنیم، می‌تواند سرمایه‌های ما را از زیان دور نگه دارد.

در آکادمی تجارت‌نیوز با همکاری کارگزاری مبین سرمایه یک کارگاه عملی یک‌روزه طراحی کرده‌ایم که اطلاعات کلی موردنیاز برای تحلیل بنیادی را در اختیار سرمایه‌گذاران بگذاریم.

در این دوره می‌خواهیم با زبان ساده تشریح کنیم که چطور می‌شود جهت اقتصاد را پیش‌بینی کرد و هر سناریوی احتمالی چه تاثیری بر شرکت‌ها خواهد گذاشت؟

استفاده از صورت‌های مالی و درکی کلی از پیش‌بینی سود از دیگر اهداف این دوره است.

علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند در روزهای کاری از ساعت ۹ تا ۱۷ با شماره ۸۸۲۲۴۷۰۹ تماس بگیرند یا در تلگرام به نشانی adstejaratnews پیام بدهند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری