پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - April 18 2019
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
کد خبر: ۵۶۶۹۳
روزنامه دنیای اقتصاد امروز در خبری با عنوان آدرس غلط از شوک ارزی، به نشریه ای که معمولا دیدگاه‌های رسمی بانک مرکزی را منعکس می‌کند انتقاد کرده و معتقد است مدیریت نرخ اسمی ارز در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بود که با توجه به نرخ تورم و برخی اتفاقات پیرامونی، وقوع یک شوک را محتمل می‌کرد.

میهن امروز- در بخشی از گزارش دنیای اقتصاد آمده است که " سرمقاله‌نویس «روند» که مسوولیت بخش اقتصادی بانک مرکزی را برعهده دارد، بار اصلی نوسان را متوجه مسائل سیاسی ازجمله تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص برجام عنوان می‌کند. چنین روایتی با پرسش‌های مهمی روبه‌رو است. اگر تصمیم ترامپ برای ادامه ندادن توافق هسته‌ای تا این اندازه مهم بوده سیاست‌گذار چه تدبیری برای کاستن از آثار تبعی آن اندیشیده است؟ در بخش دیگری از این تحلیل، از کاهش نرخ سود بانکی در آخر تابستان (هنگامی که بحث آینده توافق هسته‌ای مطرح بود) به‌عنوان یک سیاست مناسب نام برده می‌شود. در بخش دیگر اما، از سیاست انتشار اوراق سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد (افزایش نرخ سود) به‌عنوان ثبات‌بخش بازار ارز نام برده شده است. اگر تغییر سیاست پولی استراتژی مناسب بوده، چرا این رویه در ماه‌های بعدی نیز که نوسان مجددا به بازار بازگشت، تداوم نیافته است؟ این پرسش‌ها در کنار برخی آمارها از ترکیب پولی نشان می‌دهد وزن دادن به عوامل سیاسی نمی‌تواند به تنهایی نوسان ارزی را توضیح دهد و اصرار بر آن آدرس غلطی از دلایل بروز شوک ارزی است."

دنیای اقتصاد در این گزارش تاکید دارد با وجود اینکه رشد نقدینگی مسیر پرشتابی را طی می‌کرد، عمده تحلیلگران معتقد بودند که تلاش برای کنترل نرخ تورم از طریق لنگر اسمی نرخ ارز، مسیر اشتباهی است که سیاست‌گذار برگزیده است.

در اینجا باید به چند نکته مهم و اساسی اشاره داشت: 

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد نکات فراوانی را فراموش می کند از جمله آنکه، حضور یکی از اقتصاد خوندگان نزدیک به آن روزنامه در مسند معاون ارزی بانک طی دوره جهش نرخ ارز، حضور موثر چند تن از تصمیم گیرندگان سیاستهای پولی (در شورای پول و اعتبار، کمیته هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بانک مرکزی و مشاور رئیس جمهور و ...)، اصرار فراوان آن روزنامه به کم بودن نرخ برابری ارز در تابستان 96 و تشویق و هلهله برای جهش نرخ (بی تامل و تدبر در علل و محتوای روند فزاینده و بستر افزایش و عوامل تشدید آن) تا قبل از آشکار شدن آثار مهلک آن و امنیتی شدن مقوله و موارد دیگر که میگذاریم و می گذریم. پوارو جمله بسیار معروفی داشت: ببینید چه کسی (یا کسانی) از این فاجعه منتفع شده (اند)، همانجا متهم را خواهید یافت.
 
دنیای اقتصاد باید روشن کند رابطه بین جنگ و التهاب آفرینی های رسانه ای آن روزنامه به عنوان ارگان غیر رسمی اتاق بازرگانی از یک سو و برخی مدیران منتفع شده آن اتاق، که خود را بخش خصوصی و تولیدی می نامند و در واقع عمدتا دولتی های رانتخوار هستند که هنوز از رانتهای مختلف مدیران ضعیف دولتی استفاده میکنند، چیست؟

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری