سه‌شنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - March 26 2019
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۲
کد خبر: ۵۶۷۰۵
تحریم‌ها در راه است
گروه بحران‌های بین المللی چهار دهه عملکرد اقتصادی ایران را بررسی کرده و با انتشار یک گزارش به این نتیجه رسیده که ارتباط معنادار کمی بین سیاست‌های امنیت ملی در ایران و مشکلات اقتصادی وجود دارد. داده‌ها نشان می‌دهد سطح ثروت ایران تاثیر کمی بر ظرفیت‌ها و رویکرد سیاست‌های منطقه‌ای ایران خواهد گذاشت.
میهن امروز- چند روز پیش ترامپ در یک حرکت نمایشی در توییتر خود با الهام از سریال گیم آو ترونز خطاب به ایران نوشت: «تحریم‌ها در راه است.»
 
روز دوشنبه مایک پومپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا اعمال تحریم‌ها علیه بخش‌های حیاتی اقتصاد ایران را تایید کردند. آن‌ها ۷۰۰ فرد، بانک، هواپیما و کشتی ایرانی را مورد هدف قرار دادند و هدف نهایی آن‌ها از همه این تحریما کاهش صادرات نفت ایران تا مرز صفر است. کمپانی‌های خارجی و دولتهایی که به دنبال دور زدن تحریم‌ها باشند با خطر تحریم‌های ثانویه آمریکا مواجه خواهند بود.

برای دولت ترامپ که به طور یک جانبه از توافق هسته‌ای خارج شده است، این شروع جدیدی برای کمپین حداکثر فشار علیه ایران است. دشمنان ایران و کاخ سفید و کابینه ترامپ بر این باورند که تحریم‌ها رفتار ایران را در منطقه تغییر خواهد داد. آن‌ها کمپین خود را با هماهنگی کامل و حمایت‌های اسرائیل و امیرنشین‌های خلیج فارس آغاز کرده اند که همگی خواستار عقب نشینی ایران از خاورمیانه اند.

اما به گفته واشنگتن پست، مخالفان ترامپ معتقدند که استراتژی دولت برای تنبیه مردم عادی ایران است و هیچ ضرری به صاحبان قدرت نخواهند رساند. در ماه‌های پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اقتصاد ایران با مشکل مواجه شد و ارزش پول این کشور سقوط کرد. بیشتر کمپانی‌های چند ملیتی از ترس جریمه‌های آمریکا از ایران خارج شدند.

گروه بحران‌های بین المللی چهار دهه عملکرد اقتصادی ایران را بررسی کرده و با انتشار یک گزارش به این نتیجه رسیده که ارتباط معنادار کمی بین سیاست‌های امنیتی ملی در ایران و مشکلات اقتصادی وجود دارد.

این گروه در گزارش خود تاکید کرده: دولت ترامپ امیدوار است که تحریم‌ها ایران را مجبور کند از سیاست‌های منطقه ایش دست بکشد. اما داده‌ها نشان میدهد که نتیجه با تردید‌هایی همراه است. ثروت ایران تاثیر کمی بر ظرفیت‌ها و رویکرد سیاست‌های منطقه‌ای ایران خواهد گذاشت.

این گروه همچنین تاکید دارد که خطر تقویت تندرو‌ها در ایران و ارتقای آن‌ها تنش‌های منطقه‌ای را افزایش خواهد داد. این ترس متحدان اروپایی آمریکاست. ان‌ها روحانی را نیرویی در برابر تندرو‌ها میدانند که هرگز خواستار تعامل مجدد ایران با غرب نبوده اند.

آرون دیوید میلیر یک دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به تفاوت‌های بنیادین میان تعصب دولت برای تنبیه ایران و تمایل آن‌ها برای اصلاح کره جنوبی در توییتر خود نوشت: مانند بسیاری از اقدامات و سیاست‌های خارجی ترامپ خروج از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌ها علیه ایران سیاست ورزی فوق العاده ایست، اما سیاست خوبی نیست. رژیم ایران یک رژیم بد است، اما ترامپ تنها کسی است که میتواند کیم جونگ اون را که یک اقتدارگرای واقعی با تهدید هسته‌ای واقعیست را تحسین کند و دورویی و نفاق موجود در سیاست ایرانش را نبیند.

همزمان با این اقدام آمریکا سران ایران اعلام کرده اند که به توافق هسته‌ای پایبند خواهند بود و اقدامات آمریکا را غیر قانونی خواندند. دولت‌های اروپایی نشان داده اند که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که: تصمیم جمعی ما برای ادامه این مسیر با خللی مواجه نخواهد شد.

حسن روحانی رییس جمهور ایران روز دوشنبه وعده داد که با افتخار تحریم‌ها را دور خواهند زد.

جفری فلتمن یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه در امور خاورمیانه در دوران اوباما در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال گفته: ایران در منطقه عرصه را از آن خود کرده است و من معتقد نیستم که این تحریم‌ها چیزی را تغییر خواهد داد.

واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان «تحریمهای آمریکا معکوس عمل خواهند کرد» نوشت: تحریم‌ها تندرو‌های ایران را بیش از هرکسی تقویت خواهد کرد. تحریم‌ها تغییری در فعالیت‌های خصمانه ایران در سوریه و عراق ایجاد نمی‌کند.

دنیس راس یکی از دیپلمات‌های ارشد سابق دولت‌های امریکایی در مصاحبه تلفنی با واشنگتن پست گفته دولت اوباما ائتلاف بین المللی را برای اعمال فشار علیه ایران ایجاد کرد. این اتفاقی نیست که این بار رخ داده. اتحادیه اروپا امروز در حال گشتن به دنبال راهی برای حفاظت ار کسب وکار‌های اروپایی در برابر فشار آمریکایی هاست. واشنگتن به هشت کشور از جمله هند و چین که بزرگترین واردکننده‌های نفت از ایران هستند معافیت اعطا کرده است.

راس تاکید کرد: دولت اوباما یک اجماع بین المللی علیه ایران ایجاد کرد. ایرانی‌ها توانایی زیادی در یافتن راهی برای دور زدن تحریم‌ها دارند و ما شرکای زیادی که با ما در این مسیر همراه باشند نداریم.

کارشناسان آمریکایی بر این باورند که ترامپ امیدوار است اتفاقی مشابه نشست سنگاپور با کیم جونگ اون را با ایرانی‌ها تکرار کند. این در حالی است که ایرانی‌ها هیچ علاقه‌ای برای این کار نشان نداده اند و به نظر می‌رسد منتظرند دوران ریاست جمهوری او تمام شود.

جان گیزر کارشناس آمریکایی در موسسه لیبرتارین کاتو به واشنگتن پست گفته: تهران با قواعد بازی میکند و آمریکا همزمان وعده‌های خود را میشکند.

کمبود دارو‌های حیاتی، بالابردن هزینه کالا‌های اولیه و کاهش کیفیت زندگی افراد اتفاقی است که به واسطه تحریم‌های آمریکا برای مردم عادی ایران رخ داده است.

اسفندیار باتمان قلیچ در یادداشتی در لابلاگ نوشت: امروز مردم عادی ایران با این سوال که چرا تحریم‌ها بار دیگر اعمال شده و چرا ان‌ها باید رنج بکشند دست و پنجه نرم میکنند. اجتناب ناپذیری این درد‌ها و ابعاد آن باعث میشوند جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران کشنده باشد.
 
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور امروز با اشاره به احتمال وجود یک دوره چند ماهه سختی تا پایان سال آینده به واسطه تحریمهای آمریکا از مردم خواست یک مقداری سختی را بر خودشان تحمیل کنند و پای بنگاه‌های کشور بمانند تا تولید سرپا بماند.
 
او گفت: سرپا شدن بنگاه‌های آمریکا مهمترین عامل شکست آمریکاست که این موضوع از عهده شما بر می‌آید.
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری