يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - September 15 2019
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶
کد خبر: ۵۷۴۵۲
به دنبال نگرانی ها از کاهش قیمت نفت جهانی و کاهش تقاضا در بازارهای جهانی و ابهام در وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور امروز شاخص های اصلی بورس تهران امروز کاهش دسته جمعی مواجه و تالار شیشه ای یکدست قرمزپوش بود.

میهن امروز- شاخص کل که شنبه متاثر از کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی با عقب نشینی 4460 واحدی مواجه شده بود، امروز نیز با کاهش 4789 واحدی به ارتفاع166 هزار و 463 واحدی برگشت و شاخص قیمت وزنی ارزشی نیز با کاهش1394 واحدی در ارتفاع 48 هزار و477 واحدی قرار گرفت.


شاخص کل هم وزن نیز با کاهش508 واحدی در ارتفاع27 هزار و 459 واحدی ایستاد و شاخص قیمت هم وزن نیز با افت 358 واحدی در ارتفاع 19 هزار و 355 واحدی تثبیت شد.


شاخص آزاد شناور با کاهش4956 واحدی در کانال 178 هزار و149 واحدی قرار گرفت و شاخص بازاراول با افت 3760 واحدی به ارتفاع 122 هزار و 820 واحدی برگشت و شاخص بازار دوم با کاهش 8417 واحدی در ارتفاع330 هزار و 709 واحدی قرار گرفت.


امروز ارزش معاملات اندکی بیش از 583 میلیارد تومان ثبت شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 411 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 122 هزار و840 نوبت معاملاتی بود.


نماد معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس«فارس» با399 واحد، گل گهر«کگل» با 326واحد، پتروشیمی پارس«پارس» با265 واحد و گسترش نفت و گاز پارسيان «پارسان» با 238 واحد، پالایش نفت بندرعباس«شبندر» با217 واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تأمين «تاپيكو» با 210 واحد و توسعه معادن و فلزات ایران«ومعادن» با 202 واحد بیشترین تاثیر منفی و در مقابل نماد معاملاتی ارتباطات سیار ایران«همراه »با 46 واحد، هلدینگ توسعه صنایع بهشهر«وبشهر» و داده گستر عصر نوین«های وب» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل ثبت کردند.


در معاملات روز جاری بورس تهران نماد معاملاتی شرکت زامیاد«خزامیا1» و داروسازی دکتر عبیدی«دعبید1» و شهد ایران«غشهد1» با توجه به افشای اطلاعات بااهمیت گروه (ب) متوقف شدند و در مقابل نماد معاملاتی شرکت های تامین سرمایه ریخته گری «کماسه» و کارخانه های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان«قثابت»، پتروشيمي جم«جم» وگلوكوزان«غگل» بازگشایی شدند.


در معاملات امروز بورس تهران گروه فرآورده های نفتی ، کاشی و سرامیک، لاستیک و پلاستیک، منسوجات، محصولات کاغذی و واسطه گریهای مالی و خدمات فنی و مهندسی یکدست قرمز پوش بودند و سهامداران توجه خود را برتک سهم های درگروه لوازم خانگی،اطلاعات و ارتباطات، رایانه و فعالیت های وابسته به آن، انبوه سازی، بانکی ها، سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی، دارویی ها و فلزی ها متمرکز کرده بودند.


امروز برترین تقاضا متعلق به نماد شرکت های نيرو محركه‌ «خمحركه»، صكوك اجاره سايپا«صایپا104»، صكوك اجاره مخابرات«صخابر 102» ، صكوك اجاره سايپا«صیدک» بانك ملت«وبملت»، بانك تجارت «وتجارت» و پارس‌ سرام‌ «كسرام»بود و سهامداران برای خرید این نمادها به صف شدند.


بیشترین ارزش معاملات متعلق به نمادهای صایپا 1042، فولاد، شپنا، شبندر، پارس، کگل و و تجارت بود و بیشترین حجم معاملات نیز در اختیار نمادهای وتجارت، خساپا، وبملت، فولاد، تاپیکو، و غدیر و شپنا بود و بیشترین افزایش ارزش بازار در معاملات روز جاریی متعلق به نمادهای همراه، وبشهر، های وب، سیستم، دعبید، رانفور و بفجر بود و در مقابل بیشترین کاهش ارزش یازار را نیز نمادهای فارس، کگل، پارس، پارسان، شبندر، تاپیکو و ومعادن داشتند.


هنوز از افزایش قیمت خودرو خبری نشده و گرچه مدیر روابط عمومی زامیاد که پیش از این انتشار خبر افزایش قیمت محصولات محرک تقاضا در گروه خودرو و عن قریب بودن آزادسازی قیمت خودرو شده بود، تکذیب افزایش قیمت را رد کرده و گفت افزایش قیمت های خزامیا همچنان پابرجاست ولی امروز نمادهای اصلی این گروه قرمزپوش بودند تا سهامداران خودرویی همچنان در بیم و امید به سربرند.

شاخص فرابورس نیز امروز با کاهش 63 واحدی به کانال 1800 واحدی وارد شد و نمادهای «مارون»، «زاگرس»، «میدکو»، «کگهر»، «هرمز»، «ارفع» و« شراز »بیشترین تاثیر منفی را برشاخص فرابورس داشتند و نماد «اوان »و «تبرک» بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص داشتند.


ارزش معاملات فرابورس بیش از 440 میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن 665 هزار و 537 سهم طی418 هزارو 382 نوبت معاملاتی بود.
عرضه اولیه شرکت صنایع ماشین های اداری ایران نیز امروز در فرابورس انجام شد و با هر سهم «مادیرا» 365 تومان کشف قیمت شد و بیش از 300 هزار و 750 نفر در عرضه اولیه این سهم مشارکت داشتند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری