دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - June 01 2020
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
کد خبر: ۵۷۸۶۹
رسانه دولتی چین روز جمعه گزارش داد، آمریکا تلاش می کند با بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی، این شرکت را «خفه کند» و گسترش جهانی آن را محدود سازد.

میهن امروز- به گزارش خبرگزاري صدا و سيما به نقل از رويترز، رسانه دولتی چین روز جمعه گزارش داد، آمریکا تلاش می کند با بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی، این شرکت را «خفه کند» و گسترش جهانی آن را محدود سازد.

در تاریخ 1 دسامبر و در روزی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ، رئیس جمهور چین با یکدیگر در حاشیه نشست گروه 20 ضیافت شام برگزار کردند، منگ وانژو، مدیر امور مالی شرکت هوآوی در کانادا بازداشت شد.

در همین حال روز پنجشنبه دو مقام آمریکایی در تلاش برای جلوگیری از ضربه خوردن مذاکرات تجاری با پکن مدعی شده اند که ترامپ از برنامه بازداشت مدیر ارشد این شرکت چینی مطلع نبوده است.

چین با درخواست برای آزادی فوری منگ از رفتار کانادا و آمریکا در شفاف سازی نکردن دلیل این بازداشت انتقاد کرده است.

روزنامه چین دیلی در سرمقاله خود اعلام کرده است هنوز اطلاعاتی درباره زمينه بازداشت منگ ارائه نشده است و به نظر می رسد این موضوع بخشی از برنامه های آمریکا در تحت فشار قرار دادن متحدان خود در استفاده نکردن از محصولات هوآوی است.

در این مطلب نوشته شده است: «اما موضوعی که بدون شک حقیقت دارد و ثابت شده است تلاش همه جانبه آمریکا برای مهار توسعه هوآوی در جهان است چرا که این شرکت پیشگام شرکت های فناوری چینی است.»

این سرمقاله تاکید می کند: «مسئله به شدت مورد نیاز برای توسعه روابط چین-آمریکا، اعتماد سیاسی است. با این حال واشنگتن با ترغیب و تحت فشار قرار دادن متحدان خود برای اجتناب از همکاری با هوآوی، به نابودی این اعتماد سیاسی دامن می زند.»

روزنامه چینی گلوبال تایمز نیز با اشاره به ناتوانی آمریکا در توقف پیشرفت هوآوی در زمینه فناوری 5G در بازار اعلام کرد این کشور به یک رویکرد کثیف متوسل شده است.

این روزنامه نوشته است: «آمریکا از رویه قانونی برای خفه کردن هوآوی استفاده می کند. با وجود اطلاعات ناکافی درباره این بازداشت، آمریکا مشخصا بر خلاف اجماع صورت گرفته میان سران چین و آمریکا در آرژانتین حرکت می کند.»

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری