دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - May 27 2019
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۵
کد خبر: ۵۷۸۹۴
زهرا سعیدی‌مبارکه:
نماینده مبارکه در مجلس در واکنش به اظهارات رئیس جمهور درباره برداشت ۳۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای پرداخت خسارت‌های مالباختگان موسسات مالی و اعتباری گفت: این کاری نوعی فرار از سهل‌انگاری‌های صورت گرفته در این ماجرا است.
میهن امروز- محمد آیتی: صندوق توسعه ملی، پس از تجربه ناموفق حساب ذخیره ارزی، بر اساس ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت، گاز و فراورده‌های نفتی تاسیس شد اما در طول سال‌های گذشته به دفعات دیده شده که دولت‌ احمدی نژاد برای جبران مشکلات خود و دولت روحانی برای جبران خسارت‌های ریالی تحمیلی به دولت، دست در این صندوق کرده‌اند؛ به‌طوری که چندی پیش حسن روحانی گفته بود مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان موسسات مالی و اعتباری بدهیم!

زهرا سعیدی‌مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص ارزیابی خود از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی به اقتصاد۲۴، گفت: اینکه دولت تاکنون این کار را کرده یا نه و اینکه آیا می‌خواهد در آینده چنین برداشتی را از صندوق توسعه ملی داشته باشد یا نه، موضوعی است که باید از خود دولتمردان پرسید اما در خصوص مجلس باید بگویم که نهایت سعی ما بر گشایش در معیشت و اقتصاد مردم است و تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست که دست در این صندوق نبریم اما در نهایت اینکه، آنچه تصمیم‌گیرنده خواهد بود، رای مجلس است ولی چون بودجه سال ۹۸ هنوز به صحن علنی مجلس نیامده هنوز از جزئیات آن مطلع نیستیم ولی پس از آن باید دید که میزان ضرورت برداشت از این صندوق برای چه و برای کجا است و بر اساس میزان ضرورت آن اظهارنظر کرد.

وی در واکنش به اینکه دولت تاکنون برای حقوق معوقه کارگران برخی کارخانه‌ها و یا مالباختگان موسسات مالی و اعتباری از این صندوق برداشت کرده، گفت: حقیقت امر این است که کشور در شرایط حساسی است و آمریکا و معارضان جمهوری اسلامی ایران، ما را وارد یک جنگ اقتصادی کرده‌اند. از این‌رو باید ببینیم دولت لایحه بودجه را چگونه نوشته و بعد بگوییم که دولت حق دارد پولی را برای تامین محل خاصی برداشت کند یا نه. موضوع حائز اهمیت این است که باید به گونه‌ای برای اقتصاد کشور برنامه‌ریزی کرد که فشارهای حاصل از این جنگ اقتصادی کمتر بر مردم تحمیل شود و تا حدودی اوضاع و احوال اقتصادی آن‌ها سر و سامان پیدا کند. ای کاش کار طوری مدیریت می‌شد که امروز آقای رییس جمهور نمی‌گفت ما مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برای مالباختگان موسسات مالی و اعتباری برداشت کنیم.

نماینده مبارکه تصریح کرد: وقتی ما می‌گوییم اشکالی ندارد که دولت مبالغی را برای پرداخت حقوق معوقه کارگران یا مالباختگان موسسات مالی و اعتباری و… از صندوق توسعه ملی برداشت کند یعنی اینکه داریم مجوزی به دولت می‌دهیم که شما کوتاهی کنید و سپس روی به برداشت از این صندوق که متعلق به آیندگان این کشور است بیاورید. ما باید تلاش کنیم که کشور به بهترین شکل مدیریت شود نه اینکه وجود این صندوق را، راه فراری برای سهل‌انگاری‌های خود بدانیم. من در کل موافق برداشت‌های این چنینی از این صندوق نیستم ولی چه باید کرد که گاهی چنان فضا تنگ می‌شود که باید روی به برداشت از صندوق توسعه ملی آورد.

منبع: اقتصاد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری