يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - May 31 2020
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
کد خبر: ۵۸۰۵۹
نعل وارونه به فیلترینگ تلگرام
در حالیکه رسانه‌های اصولگرا همچون تسنیم و فارس و کیهان با وجود مخالفت دولت، از دستور فیلترینگ تلگرام حمایت می‌کردند و آن را در راستای منافع و درخواست مردم می‌دیدند، عزت الله ضرغامی اعلام کرده این اقدام با دستور روحانی انجام شده است.
میهن امروز- «تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد» این تیتر اعجاب‌آور یکی از خبرگزاری‌های نزدیک به اصولگرایان است که از قول آقای ضرغامی نقل شده و در شبکه‌های اجتماعی انتشار فراوان یافته است.
 
با اینکه اصل خبر و نقل قول چیز دیگری است، ولی از هر زاویه که نگریسته شود تحریف و تقطیع و مصادره به مطلوب و ایهام و تلاش در جهت گمراه کردن خواننده در آن موج می‌زند!

عزت الله ضرغامی هم در کلام خود اشاره دارد که فیلتر تلگرام از سوی شورای امنیت ملی در جریان اعتراضات دی ماه 96 صورت گرفته است، ولی تاکید نمی‌کند که آن تصمیم کاملا مقطعی و برای مدت کوتاهی صورت گرفت و به محض پایان آشوب‌ها برداشته شد. گویا خودشان هم می‌دانند که فیلتر کردن مجاری اطلاع‌رسانی مردم کاری ناپسند است و تلاش می‌کند که رندی پیشه سازند و حقایق اصلی در این ارتباط را وارونه جلوه دهند!

 
خبرگزاری منتشر کننده هم سعی کرده است کار ناشیانه و ناتمام رئیس پیشین صدا و سیما را تکمیل کند و چنین وانمود کند که فیلتر تلگرام کار دولت بوده است!

به این خبر در درتاریخ ۱۷ اردیبهشت سال ۹۷ توجه کنید:
 
«به گزارش ایسنا متن دستورفیلتر تلگرام که از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران صادر شده، به شرح زیر است: با توجه به اعلام شکایات متعدد علیه شبکه اجتماعی تلگرام به دادسرای عمومی و انقلاب تهران و تقاضا‌های فراوانی که در خصوص جلوگیری از فعالیت شبکه مذکور از ناحیه شهروندان به این دادسرا واصل شده هم چنین درخواست ضابطان و سایر نهاد‌های ذی ربط مبنی بر برخورد قانونی و اتخاذ تصمیم نسبت به جلوگیری از ادامه فعالیت بدون ضابطه و غیر قابل کنترل پیامرسان تلگرام ... دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر و اعلام می‌گردد.»
 
اما پیش از آن موضوع فیلتر تلگرام بحث و جدل بسیاری در فضای سیاسی کشور ایجاد کرد و اصولگران و دوستان ضرغامی با شدت و حرارت هرچه تمامتر آتش تهیه انجام آن را بر سر افکار عمومی ریختند وتلاش و روشنگری اصلاح طلبان و اعتدالیون و مقاومت شخص رئیس جمهور در این رابطه را ناکام گذاشتند.
 
خبرگزاری جمهوری اسلامی همان زمان از شدت موافقت‌ها و مخالفت‌ها با فیلترکردن تلگرام مطلبی نوشته که خواندنی است:
 
«واکنش‌های نمایندگان مجلس به مسئله فیلترینگ به ویژه مسدود سازی تلگرام سبب شد که برخی روزنامه‌های چاپ امروز آن را مقدمه‌ای برای ورود قوه مقننه به بحث فیلترینگ اعلام کنند. از دیگر سو واکنش انتقادی رییس جمهوری به فیلتر تلگرام همچنان در مطبوعات کشور مورد توجه و تحلیل است.»
 
به گزارش رویداد۲۴ رسانه‌های حامی دولت این واکنش را شفاف سازی موضوعات از سوی دولت می‌دانند، اما رسانه‌های منتقد آن را فرافکنی مشکلات از سوی رییس جمهوری تحلیل می‌کنند.
 
روزنامه «ایران» در گزارش خود از ورود بهارستان به ماجرای تلگرام خبر داده و نوشته است: «تلگرام»، پیام‌رسان خارجی که از سوی طیف گسترده‌ای از مردم با ظن برخورداری از امکانات و امنیت مناسب مورد اقبال قرار گرفته بود، پس از گرفتار آمدن به حکم «مسدودسازی» صادر شده از سوی یک قاضی دادسرای فرهنگ و رسانه، موضوع بحث مخالفان و موافقان این فیلترینگ قرار گرفته است. این بحث‌ها بوِیژه پس از موضع‌گیری اخیر رئیس جمهوری که در آن تأکید شده بود «فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام توسط دولت اجرا نشده و مورد تأیید دولت نیست» یک بار دیگر داغ شد. چنین است در حالی که یک نماینده منسوب به جبهه پایداری از موضع اخیر رئیس جمهوری درباره فیلترینگ تلگرام انتقاد کرده، نماینده عضو فراکسیون امید مجلس خواستار رأی‌گیری در مجلس برای سرنوشت این پیام‌رسان شده است.... علیرضا رحیمی، نماینده عضو فراکسیون امید و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس روز گذشته از رئیس قوه مقننه خواست تا مسأله فیلتر تلگرام توسط قوه قضائیه را به رأی بگذارد.
 
ایران در یادداشت صفحه نخست خود به موضوع تلگرام پرداخته و به قلم یک کارشناس حقوق آورده است: فیلترینگ رویکردی حقوقی و فنی در راستای اعمال حاکمیت و موافق محدودیت در آزادی‌های شهروندی است. چنانچه به هر دلیل در نظام سیاسی ایران استفاده از این ابزار بنا شود، می‌بایست مجوز قانونی مجرای اعمال شود نه تفسیر قضایی.
 
سیدمصطفی هاشمی‌طبا به آرمان گفته بود دولت در فیلتر تلگرام نقشی نداشته و همانطور که روحانی قول داده بود دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نرفته است.
 
پیام اینستاگرامی رییس جمهوری در مخالفت با فیلتر تلگرام نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود. ابتکار همان زمان نوشته بود شب گذشته شبکه‌های مجازی سوژه جدید خود را پیدا کردند؛ رئیس جمهوری بعد از مدت‌ها جنجال برسر فیلترینگ تلگرام پیامی صادر کرد که دولت‎ در آن نقشی نداشته و مخالف فیلتر است.
 
در سرمقاله ابتکار هم می‌خوانیم: ماجرای فیلترینگ تلگرام، یک موضوع تک بعدی نیست. در این میان ابعاد سیاسی ماجرا نیز گوناگونند. برخی از بر هم زدن بازی از سوی جریان بازنده انتخابات‌های اخیر به دلیل مهم دانستن نقش شبکه‌های اجتماعی به ویژه تلگرام در این شکست‌ها و عقب ماندن از رقیب در رقابت اثرگذاری در فضای مجازی به عنوان دلایل فشار برای فیلترینگ تلگرام یاد می‌کنند و برخی دیگر– هم از جریان موافق و هم از جریان‌های مخالف دولت – آن را نسبت به تضاد با افتخار چندباره حسن روحانی به نبستن شبکه‌های اجتماعی بر روی مردم و وعده‌های رئیس‌جمهوری درباره نرفتن دست دولت روی دکمه فیلترینگ می‌سنجند.
 
«اعتماد» دیگر روزنامه‌ای است که موضوع ورود مجلس به بحث فیلترینگ را برجسته کرد و نوشت: زمزمه‌های فیلترینگ تلگرام از اسفندماه سال گذشته به گوش رسید و با وجود تکذیب مکرر، درنهایت از ١٠ اردیبهشت‌ماه امسال به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه و درحالی که نمایندگان مجلس در هفته تعطیلات ماهانه، سرگرم سرکشی به حوزه‌های انتخابیه بودند و دولت نیز آنچنان که حسن روحانی، رییس‌جمهوری در اینستاگرام خود به صراحت تاکید کرد، مخالف این تصمیم بود به اجرا درآمد.
 
محمد کاظمی، نایب‌رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به «اعتماد» گفته است که بحث فیلترینگ تلگرام بحثی است که مستقیما با مصالح و منافع کشور در ارتباط است. اساسا این موضوع یک بحث قضایی نیست که بگوییم که در حوزه قضایی تهران اتفاقی افتاده و قاضی در این خصوص تصمیم‌گیری کرده است.
 
در سرمقاله اعتماد هم می‌خوانیم: تلگرام فیلتر شده و یک هفته دیگر هم احتمالا ترامپ از برجام خارج می‌شود. برای کسی که مخالف دولت روحانی باشد چه لذتی بالاتر از این دو اتفاق می‌تواند متصور باشد؟
 
روزنامه «جوان» در یادداشتی با عنوان «چرا تلگرام مسئله می‌شود؟» به قلم «عبدالله گنجی» مدیر مسوول این روزنامه آورده است: می‌دانید چرا بخشی از اصلاح‌طلبان، تجدیدنظرطلبان و روحانی حاضر نیستند از آسیب‌های تلگرام بگویند؟ چون برای خود هویتی مستقل از حاکمیت قائلند و راهبرد آنان عدم پرداخت هزینه در افکار عمومی است.
 
«نقشه راه رقابت با تلگرام» عنوان گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد» است که در بخش‌هایی از آن می‌خوانیم: یکی از نکات نهفته در پیام رئیس‌جمهور، مخالفت دولت با فیلترینگ تلگرام و اجرای این محدودیت از سوی مرجعی خارج از اراده دولت است.
 
در روزنامه «شرق» می‌خوانیم: با پست اینستاگرامی شبانه رئیس‌جمهوری، بالاخره موضع اعلامی «حسن روحانی» درباره فیلترینگ «تلگرام» مشخص شد؛ «مخالفم و مورد تأیید دولت نیست و توسط دولت انجام نشده است». اما به نظر می‌رسد این موضع‌گیری روحانی نمی‌تواند باعث شود نمایندگان از تصمیمشان برای کشاندن رئیس‌جمهوری به مجلس برای پاسخ‌گویی در مورد فیلترینگ تلگرام منصرف شوند.
 
«به دنبال راهکار ملی برای چالش تلگرام» تیتر گزارش نخست روزنامه «شهروند» از مسدودسازی پیام رسان تلگرام است. در این گزارش آمده است: اعتراض به فیلترینگ تلگرام رکورد کامنت‌های رئیس‌جمهوری در اینستاگرام را شکست.
 
روزنامه «کیهان» در گزارش انتقادی خود از ورود دولت به بحث فیلترینگ تلگرام زیر تیتر «آمریکا دنبال کودتای ارزی دولت تدبیر مشغول تلگرام بازی!» نوشت: موضوع فیلترینگ تلگرام از ابتدای شروع روز‌های کاری سال جدید به یکی از موضوعات اصلی کشور مبدل شده است. کشوری که با انواع و اقسام مشکلات ریز و درشت و تهدیدات و دشمنی‌های خارجی روبروست...
 
به گزارش رویداد۲۴ با توجه به این همه سوابق از یک خبر کاملا روشن و رویارویی واضح جناح‌ها درباره آن باید پرسید که چرا در یک جناح سیاسی دوری از واقعیت‌های موجود و تلاش در جهت معکوس نشان دادن آن‌ها این همه رواج دارد؟ و چرا برخی سیاسیون این جناح همه اعتبار خود را در وارونه جلوه دادن یک واقعیت مسلم خرج می‌کنند؟
 
متاسفانه عده‌ای در جامعه ما برای درک و هوش و حافظه تاریخی مردم کمترین ارزش و موجودیتی قائل نیستند و اگر فردا به صراحت اعلام کنند که مثلا یاران امام تنها یکی، دو نفر از اصولگرایان بوده‌اند و زندان رفته‌ها و شکنجه شده‌ها فقط دو، سه نفر از حزب موتلفه بوده اند و در جنگ تحمیلی خودشان یکه تاز حفظ میهن بوده‌اند و آیت الله هاشمی رفسنجانی فرد حاشیه‌ای بوده و به جز اصولگرایان از اصلاح طلبان هیچکس در جبهه‌ها حضور نداشته و دولت دفاع مقدس فقط چند کوپن اعلام می‌کرد و نقشی در حفظ کشور و اقتصاد آن نداشت و... چندان نباید تعجب کرد.
 
هنوزهم میرات ضرغامی در صدا و سیما با شدت پیگری می‌شود و حتی عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به رویداد‌های انقلاب و جنگ بگونه‌ای برش داده می‌شود که گویی از پیش از انقلاب تا کنون، پهلوانان عرصه‌های مختلف فقط و فقط اصولگرایان بوده‌اند؛ حتی اگر آنان توانایی اداره یک نانوایی را نداشته‌اند. چه بسا اگر برجام با‎ کارشکنی‌های داخلی و خارجی روبرو نمی‌شد و رفاه مردم را تامین می‌کرد آقایان فریاد بر می‌آوردند که افتخار اصل و فرع گفتگو‌های ایران با ۵+۱ برای ایشان است!
منبع: رویداد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری