جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - January 24 2020
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
کد خبر: ۵۹۰۴۱
اعضای شورا چه کسانی هستند؟
سعید رضا عاملی به عنوان دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد. اصولگرایان به او اتهام همکاری با سیا زده‌اند. پیش از او کی نژاد دبیر این شورا بوده است.
میهن امروز-روز گذشته خبر رسید سعید رضا عاملی دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است. با این حال این حکم با واکنش قسمت تندروی جریان اصولگرا مواجه شد. خبرگزاری تسنیم از صبح سه شنبه سه خبر علیه سعید رضا عاملی منتشر کرده است. در یکی از این خبرها آمده است با توجه به آئین‌نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حداقل ۲ تخلف آشکار در انتخاب «عاملی» محرز است؛ حضور کاندیدا در جلسه شورا و کاندیداتوری فردی غیر از اعضای شورا، از جمله تخلفات محرز در جلسه انتخاب دبیر بوده است.

تسنیم به نقل از حسینعلی شهریاری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته این تخلفات تأیید شده است. این سایت گفته منشا این تخلفات رئیس قوه مجریه و رئیس قوه مقننه کشور بوده اند.

سایت مشرق نیوز نیز در گزارشی به زندگی عاملی پرداخته و نوشته «سید سعیدرضا عاملی رنانی رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی و معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات و معاون طرح و توسعه این دانشگاه است. عاملی تحصیلات متوسط خود را در دبیرستان جان اف کندی آمریکا به پایان رسانده و دوره کارشناسی (مهندسی مکانیک) را هم در دانشگاه ساکرمنتو آمریکا آغاز کرد اما هیچگاه به پایان نرساند. عاملی در سال ۵۹ از آمریکا به ایران بازگشت و به عضویت سپاه درآمد. و سپس در سال ۱۳۶۰ وارد حوزه علمیه قم شد.»

در گزارش مشرق به مسائل دیگری هم اشاره شده است، «انتشار فعالیت‌های علمی دانشجویان و پژوهشگرانش در حوزه تألیف و ترجمه را به نام خود»، «تالیفات پراکنده ویکی پدیایی و فاقد ارزش علمی»، «ارتباط با پروژه اعطای بورس اراسموس در ایران»، «مبادلهٔ دانشجویان جهت تدریس یکسالهٔ زبان فارسی در امریکا در پروژه‌ای آمریکایی تحت نظارت سازمان سیا»، «میزبانی آلن گودمن جاسوس سابقه‌دار سیا و هیات همراه به بهانه بازدید علمی و پیگیری طرحی تحت عنوان طرح آموزش عالی ایران»، «سکونت و تابعیت و اقامت فرزندان ایشان در انگلستان»، «داشتن ملک و کارت سبز انگلیس»، «جذب افرادی مانند عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی به عنوان هیأت علمی»  و ... از مسائلی بوده که اصولگرایان به عنوان اتهام علیه سعیدرضا عاملی مطرح کرده‌اند.

روسای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره‌های مختلف، حاشیه‌هایی داشته‌اند.

دبیران سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی چه کردند؟

شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبتا نهاد ثروتمندی است و مثلا در سال ۹۶، صد و پنجاه میلیارد تومان بودجه داشته است. این رقم، تمایل اصولگرایان تندرو و اصولگرایان میانه‌رو را برای کنترل این نهاد بیشتر کرده و آن‌ها را وارد رقابتی داخلی کرده است. این رقم برای نهادی که خدمت مستقیمی به مردم ندارد، زیاد به نظر می‌رسد.

حاشیه‌های فرزند کی نژاد دبیر سابق شورای انقلاب فرهنگی باعث شد انتصاب جدید با حساسیت بیشتری پیگیری شود. انتشار تصاویر منتسب به دختر او که با همسرش کریسمس را در آمریکا جشن گرفته بود، با واکنش فعالان فضای مجازی مواجه شد. صدرالساداتی روحانی مشهور اینستاگرام درباره او نوشت «انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟ البته که برنامه‌های پدر با دخترش می‌تواند متفاوت باشد، اما اینکه مدیریت فرهنگی کشور سال‌های سال در دست عزیزانی باشد که نزدیکانشان آمریکایی می‌شوند و علنا معرف سبک زندگی آمریکایی می‌شوند، بعد خودشان برای فرهنگ فرزندان بقیه مردم و اساتید دانشگاه‌ها اعمال نفوذ می‌کنند، عجیب نیست؟ شما برنامه فرهنگی طراحی می‌کنید؟ کس دیگری بلد نیست بیاید طراحی کند که کمتر آبروریزی باشد؟»

کی‌نژاد دارای مدرک دکترای محیط زیست و دانش‌آموختهٔ دانشگاه تبریز و دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه است. او در حال حاضر رئیس هیات عالی جذب اعضای هیات‌های علمی هم هست. برخی از روزنامه نگاران نوشته‌اند سختگیری‌ها او تاثیر زیادی در محرومیت نخبگان علمی کشور داشته است. کی نژاد سوابق دیگری مثل استانداری همدان، عضویت در هیات امنای بنیاد نخبگان کشور و ... را در کارنامه دارد.

در سال ۲۰۰۹، نشریه نیچرمدعی شد او و چند مقام دولتی مرتکب سرقت علمی شده‌اند. آن زمان انگشت اتهام به سمت دانشجویی که به همراه کی نژاد مقاله مذکور را نوشته بود، گرفته شد.

گفته می‌شود «سلوی کی نژاد» دختر محمدعلی کی نژاد فارغ التحصیل دانشگاه هنر تبریز است؛ دانشگاهی که پدرش ریاست آن را بر عهده دارد. همسر او نیز بنا به نوشته صدرالساداتی در دانشگاه هنر تبریز تدریس می‌کرده است. این دو با بورس تحصیلی ابتدا به سوییس رفته‌اند و حالا در آمریکا زندگی می‌کنند.

احسان بداغی روزنامه نگار در این باره توئیت کرد: «وقتی از بورسیه‌های غیرقانونی حرف م‌یزنیم، از چه حرف می‌زنیم؟ طبق گزارش دیوان محاسبات، سلوی کی‌نژاد جدای از دریافت بورس غیرقانونی می‌خواسته عضو هیات علمی هم بشود. اما مهم این است که طبق این نامه به نظر می‌رسد تعداد بستگان مقامات که چنین سودایی داشتند، بیشتر بوده. آن‌ها که بودند؟»

نادر فتوره‌چی هم نوشت: «چرا فرزندان جناب محمدعلی کی‌نژاد، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که معتقدند «حضور کودکان درمساجد آن‌ها را در برابر تهاجم فرهنگی مصون می‌کند»، نه تنها در دوران «اقتصاد مقاومتی که باید کمربند‌ها را محکم کنیم» مسجد نمی‌روند، بلکه در آمریکا با این ریخت و قیافه عجیب «جشن کریسمس» برگزار می‌کنند؟»

شورای عالی انقلاب فرهنگی، از اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل شده است. جدول زیر اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی را نشان می‌دهد:

نام

مسئولیت

نام

مسئولیت

حسن روحانی

رئیس جمهور

علی لاریجانی

رئیس مجلس

صادق آملی لاريجاني

رئیس قوه قضائیه

احمد جنتی

عضو افتخاری

سید عباس صالحی

وزیر ارشاد

منصور غلامی

وزیر علوم

قاضی زاده هاشمی

وزیر بهداشت

محمد بطحایی

وزیر آموزش و پرورش

مسعود سلطانی فر

وزیر ورزش و جوانان

محمدباقر نوبخت

معاون رئیس جمهور

معصومه ابتکار

معاون رئیس جمهور

سورنا ستاری

معاون رئیس جمهور

علی عسکری

رئیس صدا و سیما

محمد قمی

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

ابوذر ابراهیمی ترکمان

رئیس فرهنگ و ارتباطات

احمد واعظی

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی

مصطفی رستمی

نماینده رهبری در دانشگاه

حمیدرضا طیبی

رئیس جهاد دانشگاهی

زهرا آیت الهی

شورای زنان و خانواده

مهدی طهرانچی

سرپرست دانشگاه آزاد

احمد مازنی

کمیسیون فرهنگی مجلس

محمدرضا عارف

کمیسیون آموزش مجلس

حسینعلی شهریاری

کمیسیون بهداشت مجلس

 

 

جدول زیر اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند:

نام

معرفی

نام

معرفی

رضا داوری اردکانی

رئیس فرهنگستان علوم

علی رضا اعرافی

مدیر حوزه علمیه قم

حمید پارسانیا

استاد دانشگاه

غلامعلی حدادعادل

رئیس سابق مجلس

عبدالله جاسبی

رئیس سابق دانشگاه آزاد

حسن رحیم پور ازغدی

نظریه پرداز اصولگرا

علی اکبر رشاد

رئیس حوزه علمیه تهران

محمد رضا عارف

نماینده مجلس

محسن قمی

معاون دفتر رهبری

منصور کبگانیان

استاد دانشگاه

حسین کچویان

استاد دانشگاه

محمد علی کی نژاد

استاد دانشگاه

عزت الله ضرغامی

رئیس سابق صدا و سیما

مهدی گلشنی

استاد دانشگاه

محمود محمدی عراقی

نماینده سابق ولی فقیه در سپاه

محمد رضا مخبر دزفولی

استاد دانشگاه

محمد محمدیان

نماینده سابق رهبر در دانشگاه

صادق واعظ زاده

استاد دانشگاه

علی اکبر ولایتی

مسئولیت های متعدد

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری