پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - February 27 2020
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۶۰۵۹۳
عقب نشینی آمریکایی‌ها از ادعای زیر نظر داشتن ایران از طریق پایگاه عراق
یک مقام ارشد نظامی در آمریکا در پی ابراز نارضایتی مقام‌های عراقی از اظهارت ترامپ درباره استفاده از پایگاه نظامی آمریکا در عراق برای زیرنظر داشتن ایران، این اظهارات را بدون مشورت خوانده و گفت: ماموریت نیرو‌های آمریکایی در عراق زیر نظر داشتن ایران نیست بلکه شکست داعش است.
عقب نشینی آمریکایی‌ها از ادعای زیر نظر داشتن ایران از طریق پایگاه عراق
میهن امروز- جوزف ووتل فرمانده مقر مرکزی آمریکا در خاورمیانه اظهارات ترامپ درباره حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق برای رصد کردن تحرکات ایران را تکذیب کرد. این مقام ارشد آمریکا در خاورمیانه گفته ماموریت ارتش آمریکا در عراق هنوز بر شکست داعش متمرکز شده و به سمت رصد تحرکات ایران آن گونه که رییس جمهور ترامپ عنوان کرده تغییر جهت نداشته است.

ترامپ در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای گفته بود برخی از نیرو‌های آمریکایی که در سوریه هستند به پایگاه آمریکا در عراق انتقال خواهند یافت تا منطقه، بخصوص ایران را زیر نظر داشته باشند.
 
او همچنین گفته که پایگاه نظامی آمریکا در عراق در جای خوبی واقع شده که نه تنها ایران را بلکه همه خاورمیانه را می‌تواند تحت نظر داشته باشد.
 
اظهارات ترامپ خشم مقام‌های بغداد را به همراه داشت. برهم صالح رییس جمهور عراق در واکنش به این اظهارات متن توافق امنیتی عراق و آمریکا را یادآور شده و گفته بود قرار نیست ازخاک عراق برای حمله به هیچ کشوری استفاده شود و رییس جمهور آمریکا بدون مشورت با او این ادعا را مطرح کرده اند.
 
جوزف ووتل در جلسه استماع کمیته نیرو‌های مسلح آمریکا در مجلس سنا اعلام کرد ترامپ درباره اظهارات خود و در باره طرح خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه با این ادعا که داعش شکست خورده است با او مشورت نکرده است.
 
او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است نیرو‌های امریکایی بر تحرکات ایران متمرکز شوند گفت: چنین نیست، فکر می‌کنم دولت عراق روابط را می‌شناسد و نظر ما در مورد ایران را می‌داند و نگرانی‌ها ما در قبال این کشور و اقدامات تحریک آمیز و بی ثبات کننده‌اش را می‌فهمد. اما ماموریت ارتش ما در این کشور همچنان شکست داعش و جلوگیری از احیای مجدد این سازمان در عراق است.
 
ووتل در این جلسه استماع گفته از اظهارات ترامپ درباره خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه اطلاع نداشتم. قطعا ما از تمایل ترامپ به خروج از سوریه از قبل اطلاع داشتیم، اما این اظهارات مشورت شده نبود.
 
از زمانی که ترامپ در نیمه ماه دسامبر اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی قرار است از سوریه خارج شوند، ارتش آمریکا تعدادی از تجهیزات خود را از سوریه خارج کرده است، اما هیچ یک از نیرو‌های آمریکایی این کشور را ترک نکرده‌اند.
 
بر اساس گفته‌های دو تن از مقامات آمریکایی تعداد نیرو‌های آمریکایی در سوریه نزدیک به ۳۰۰۰ نفر است.
 
ووتل گفته او برای خروج نیرو‌ها از سوریه برای یک تاریخ مشخص تحت فشار نیست و هیچ شرایطی نیز تعیین نشده است. در واقع رییس جمهور یک تصمیمی گرفته و ما قرار است آن را اجرا کنیم.
 
ووتل ابراز امیدواری کرده که نیرو‌های متحد کرد آمریکا در سوریه بتوانند بعد از خروج آمریکا داعش را شکست دهند. او گفته مبارزه با داعش و افراط گرایان تمام نشده، اما نیرو‌های آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد.
 
به گفته ووتل بر اساس تخمین آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا حدود ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار نیروی داعی هنوز در سوریه و عراق باقی مانده‌اند.
 
ترامپ با انتشار پیامی در توییتر، با اعلام شکست داعش گفته بود: حدد ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی مستقر در سوریه به زودی از این کشور خارج می‌شوند.
 
تصمیم ترامپ برای خروج سریع از سوریه با انتقاد‌هایی در داخل آمریکا و همین طور خارج از این کشور همراه شد و شبه نظامیان کرد سوریه از حمله ترکیه به مواضعشان ابراز نگرانی کردند.
 
جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا و برت مک گورک، نماینده ویژه این کشور در ائتلاف ضدداعش هم در واکنش به اعلام این خبر از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری