پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - February 27 2020
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
کد خبر: ۶۰۶۵۵
پرونده سنگین ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران
در حالی که اتحادیه اروپا از مکانیزم ویژه مالی خود برای ادامه تجارت با ایران علی رغم تحریم‌های آمریکا پرده برداری کرده به نظر می‌رسد وعده آمریکایی‌ها برای تشدید فشار‌ها به کمپانی‌هایی که طرف حساب ایرانند عملی شده است. در آخرین اقدام، اوفک یک شرکت و فرد ترکیه‌ای را به جرم دور زدن تحریم‌ها و فریب خزانه داری آمریکا تحت تحریم قرار داده است.
پرونده سنگین ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران/ وزارت خزانه‌داری آمریکا یک تبعه ترک دیگر را در فهرست تحریم‌ها قرار داد
میهن امروز-دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته مدیر یکی از شرکت‌های تابعه یک شرکت آمریکایی در ترکیه را همزمان با شرکت مادر در آمریکا به جرم نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحت تحریم قرار داد.

بر اساس بیانیه اوفک، این اقدام هشداری آشکار به هر شخصیتی در قالب مدیر یا سوپروایزر بود که زمینه‌های مستقیم تامین خدمات، جعل، آمار‌های غلط یا ایجاد مانع بر سر راه بازرسی در زمینه نقض تحریم‌ها را فراهم می‌کنند بود که به آن‌ها بگوید با این کار خودشان در خطر جدی خواهند انداخت.
 
از ماه جولای سال ۲۰۱۳ تا جولای ۲۰۱۵، اورن کایکران به عنوان مدیر کمپانی ترکیه‌ای که توسط یک شرکت آمریکایی خریداری شده را برعهده داشته است. در این زمان او به کارکنان خود دستور داده بود که به ایران سفر کنند و در زمینه ماشین آلات این شرکت که به ایران فروخته شده بود خدمات لازم را ارائه کنند.
 
او به کارکنانی که از سفر به ایران امتناع می‌کردندد هشدار داده و آن‌ها را تهدید کرده بود که در صورت عدم سفر به ایران اخراجشان خواهد کرد. بر اساس بیانیه اوفک او این سفر‌ها را به عنوان سفر تفریحی برای کارکنان خود ثبت می‌کرده است.
 
بر اساس تحریم‌های اوفک، کایکران از هرگونه تجارت با آمریکا منع شده و قادر به استفاده از سیستم‌های مالی آمریکا برای انجام عملیات‌های تراکنش نیست. علاوه بر این شرکت کول مورگن که شرکت مادر در ویرجینای آمریکاست نیز ۱۳ هزار دلار جریمه شده‌اند.
 
بر اساس این بیانیه شرکت کولمورگن در تحقیقات خود درباره شرکت تابعه‌اش در ترکیه متوجه نقض تحریم‌های آمریکا شده و در این زمینه با وزارت خزانه‌داری همکاری است.
 
پنجم نوامبر که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ایران را آغاز کرد ترکیه در کنار ۷ کشور دیگر از این تحریم‌ها معاف شد. مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در ملاقات‌هایی که با مقامات ترک در سال ۲۰۱۸ داشتند درباره تحریم‌های ایران بحث کردند. اما رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه تاکید کرد که کشورش به همکاری با ایران در بخش انرژی ادامه خواهد داد چرا که ترکیه یکی از توزیع کنندگان عمده انرژی است و چه معافیت بگیرد چه نگیرد به راه خود ادامه می‌دهد.
 
اردوغان در ماه نوامبر تاکید کرد بدون گاز ایران ترکیه در ماه‌های زمستان با مشکل مواجه شده و قادر نیز خانه‌های مردمش را گم نگه دارد.
 
زیگال مندلکر رییس بخش اطلاعات مالی و تروریسم در وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که اوفک منتشر کرده اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری کایکران را نه تنها برای نقض تعمدی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بلکه برای اینکه به طور مستقیم کارکنان خود را مجبور به مخفی کردن اقدامات غیرقانونی‌شان کرده است، تحریم می‌کند.
 
در این بیانیه گفته شده: این اولین باری است که اوفک یک فرد را در فهرست «دور زنندگان تحریم‌های خارجی» قرار میدهد و این نشان دهنده تغییراتی است ما در مقابله با اقدام به فریبکاری کلید زده ایم.
 
در همین بیانیه همچنین گفته شده: اوفک آقای کایکران را که یک تبعه ترک است برای شش فقره نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در فهرست دور زنندگان تحریم قرار داده است. بین جولای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ او مدیر کمپانی‌ای بوده که کالا‌هایی در ارتباط با کنترل حرکت به ایران صادر و خدمات نصب آن را ارائه میداده است.
 
در ماه مارس ۲۰۱۳ کمپانی آمریکایی مورگن این شرکت را خریداری می‌کند، در نتیجه این شرکت به موضوع قانون تحریم‌ها و تراکنش‌های مالی با ایران تبدیل می‌شود. در این قانون همه شرکت‌های خارجی که توسط یک فرد یا شرکت آمریکایی اداره می‌شوند و بیرون از خاک آمریکا قرار دارند از هرگونه ارتباط و تراکنش با ایران یا افراد ایرانی تحت تحریم در قانون آمریکا منع شده‌اند.
 
در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ترکیه درگیر پرونده بزرگی در ارتباط با دور زدن تحریم‌های ایران شد. در این پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی ترکیه‌ای طلا در میامی به جرم دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت شد و هاکان آتیلا مدیر بانک دولتی هالک بانک نیز ۱۲ ماه بعد در نیویورک بازداشت شد.
 
هفته گذشته اتحادیه اروپا مکانیزم مالی مشترک با ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا را رونمایی کرد. رونمایی از این ساز و کار به دلیل تهدیدهای آمریکا چندین ماه به تعویق افتاده بود. چند روز پیش از رونمایی، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی که در ابتکار اتحادیه اروپا برای حمایت از تجارت با ایران شرکت کنند، هشدار داده و گفته بود این شرکت ها در معرض خطر تحریم‌های جدید آمریکا قرار خواهند گرفت.
 
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای اعمال فشار به ایران درباره احتمال تمدید معافیت های نفتی به کشورهای وارد کننده نفت ایران بعد از پایان دوره شش ماهه معافیت آنها گفته بود: ما در آینده قصد اعطای هیچگونه معافیت از تحریم‌‌ها یا استثناء قائل شدن در ساختارهای تحریم‌های این کشور را نداریم؛ خواه این مسئله درباره نفت یا هر موضوع دیگر باشد.
 
به نظر می‌رسد اقدامات و تحریم‌های جدید علیه افراد و شرکت‌ها در راستای اعمال فشار و تهدید شرکت‌های اروپایی باشد که به دنبال از سرگیری روابط تجاری خود با ایران هستند. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری