پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - February 27 2020
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۴
کد خبر: ۶۰۷۱۸
بازتاب دیدار فرماندهان نیروی هوایی با علم الهدی
دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش در خراسان با حجت الاسلام علم الهدی و انتشار تصاویر آن که شبیه به تصاویر دیدار آیت الله خمینی با همافران در بهمن ماه سال ۵۷ بود، بازتاب‌های فراوانی داشت.

واکنش فعالانن فضای مجازی به دیدار فرماندهان نظامی با علم الهدی

واکنش فعالان فضای مجازی به دیدار فرماندهان نظامی با علم الهدی

میهن امروز انتشار تصویر دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش در خراسان با حجت الاسلام علم الهدی، واکننش‌های زیادی در فضای مجازی داشت. گرچه بعضی توییت نویس‌های اصولگرا همچون علی علیزاده و قلهکی معتقد بودند سلام نظامی خطاب به فرمانده‌ای است که در کنار علم الهدی ایستاده است، اما عموم فعالان توییتر به این رفتار انتقاد کردند.

محمدرضا زائری درباره این سلام نوشته است ‏تکرار یک «نماد» بهترین راه برای ضایع کردن کامل و بی معنی ساختن آن است. سلام افسران نیروی هوایی به امام نماد پیمان بستن ارتش با انقلاب بود و انحصارش در تجدید عهد سالانه با فرمانده کل قوا نشانه استمرار آن عهد است، ولی وقتی امام جمعه یک شهر هم بایستد تا به او سلام نظامی بدهند ...

عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح‌طلب در این باره نوشته ‏بعید است ۴۰ سال پیش حتی یک نفر از کسانی که در انقلاب بود، احتمال این حد از کاریکاتوری شدن انقلاب و نمادهایش به ذهن او خطور می‌کرد. برای درک تغییر فضا کافی است احساسی که از دیدن ان تصویر در ۱۹ بهمن ۵۷ پیدا می‌شد را با حس ناشی از دیدن تصویر جدید مقایسه کنید.

‏رشید داودی از روحانیون توییتر درباره این تصویر نوشت با دیدن این تصویر ابتدا خنده‌ام گرفت، اما به خود که آمدم دیدم که باید بر حال مُلک و ملت گریست که افرادی صاحب منصب، تریبون و قدرت شده‌اند که خود دگرپنداریشان، موجب شده تا مرز کنش‌های نادرست و ناآگاهانه فرسنگ‌ها جابجا شود. آن‌ها خواسته یا ناخواسته درحال نمادسوزی و اقتدار زدایی هستند.

مصطفی تاجزاده نیز در این باره نوشته ‏دیدار همافران نیروی هوایی با علم‌الهدی به سبک ۱۹ بهمن ۵۷ هم وهن بنیانگذار نظام است و هم از اعتبار ارتش در افکار عمومی می‌کاهد. آن واقعه استثنایی را نیز به ابتذال می‌کشاند، به ویژه اگر این اقدام نابخردانه به‌صراحت تقبیح نشود. آیا در ولایت خودمختار، ارتش نیز استقلال عمل یافته است؟

ضیا نبوی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با هشتگ شوخی برای تاجزاده کامنت گذاشته فکر کنم آقای علم الهدی نه تنها مسئولیت حوادث دی‌ماه رو پذیرفته است.

محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا نیز در صفحه توییتر خود نوشته ‏امروز که تصویر حجت الاسلام احمد علم الهدی با همافر‌ها در مشهد و به تقلید از دیدار همافران با امام خمینی در سال ۱۳۵۷ منتشر شد، به ناگاه یاد این مصرع  از مولانا افتادم: هر احمد و محمود، رسول مدنی نیست!

فیض الله عرب سرخی فعال سیاسی اصلاح طلب نیز درباره این تصویر نوشته است‏ گروهی از پرسنل هوانیروز در ۱۹بهمن ماه و در بزرگداشت دیدار تاریخی همافران با امام در سال۵٧ و با تقلید و بازسازی آن صحنه‌ها به علم‌الهدی ادای احترام کردند. این سوال وجود دارد که آیا این تقلید، لوث کردن پیمان ارتش با رهبر انقلاب نیست و اساسا این سنت‌شکنی برای کسی احترام ایجاد می‌کند؟

مجتبی حسینی سردبیر اعتماد آنلاین نیز درباره این تصویر نوشت: ‏وقتی در کنگره موتلفه از نسبت سانترالیزم و ولایت‌فقیه حرف می‌زدید قابل حدس بود که کجا را نشانه گرفته‌اید. انگار جریانی که از امام کینه دارد دور شما را احاطه کرده. اما جناب علم الهدی شما کجا و شبیه سازی بیعت ‎امام با ‎همافران کجا؟ باور کنید این ره که می‌روید به ترکستان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری