سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - June 18 2019
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
کد خبر: ۶۲۸۷۹
ارس که در شمال غربی ایران قرار دارد، یکی از بکرترین مناطق ایران برای سفر است و به دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی که دارد هر ساله میزبان گردشگران نوروزی زیادی است.

میهن امروز- ساحل رودخانه ارس از جلفا تا خداآفرین دارای کوه هایی سرسبز و سر به فلک کشیده، دشت هایی زیبا، رودهای خروشان، جنگل های انبوه، حیات وحش کم نظیر و گردشگرانی با فرهنگ و میزبانانی میهمانی نواز است که همگی از زیبایی های منطقه آزاد ارس محسوب می شود. آنهایی که به این منطقه سفر کرده اند می دانند که دیدنی‌های شهرستان مرزی جلفا بسیار زیبا و متنوع است از کلیسای سنت‌استپانوس گرفته تا آسیاب خرابه، کوه گئچی قالاسی، روستای اشتبین  و … را می‌توانید در این خطه از ایران ببینید که درادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

پل تاریخی خدآفرین

در بخش خداآفرین بر روى رود ارس در فاصله ۱۰۰ مترى از یکدیگر دو پل زده شده است. نخستین پل (پل بزرگتر) به طول تقریبى ۱۷۰ متر با ۱۵ چشمه که قدمت آن به دوره سلجوقى می رسد و پل دیگر به طول ۱۲۰ متر بر روى رود ارس بر بستر صخره‌اى آن ایجاد شده است و حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد.

کوه گئچی قالاسی

در جنوب شهر جلفا در دامنه کوه آتشفشانی گئچی قالاسی که ۳۸ میلیون سال پیش فوران کرده است رگه های زیبایی از سنگ معدن مرمر سبز بوجود آمده است که در محل این معدن آب ترش، سرد و گازداری از اعماق زمین خارج می شود که در مسیر جاری شدن خود لایه های زیبایی از رسوبات آهن دار قرمز و لیموئی را ایجاد کرده است که یکی از رسوباتی که در دهانه اغلب چشمه‌های معدنی یافت می‌شود کربنات کلسیم در دهانه چشمه‌ها را ممکن می سازد. همچنین بر اثر خروج گاز CO2 حفره‌دار نیز تراورتن به وجود می آید که به‌دلیل سهولت دسترسی و سادگی برش به مقدار زیادی از این سنگ به عنوان سنگ تزئینی بناها استفاده می‌شود.

کوهستان کیامکی
پناهگاه حیات وحش کیامکی و منطقه حفاظت شده ارسباران زیستگاه گونه های جانوران مختلف و همچنین پوشش گیاهی و دارویی بی نظیری است.
پارک کوهستان
پارک ۲۶ هکتاری کوهستان ارس در مسیر گردشگری غرب جلفا در مسافت ۵ کیلومتری از شهر جلفا قرار گرفته است که این پارک با دارا بودن امکانات مناسب از قبیل شهربازی، سوئیت های اقامت موقت، دریاچه مصنوعی، نمازخانه، رستوران، بوفه و پارک حیات وحش محل مناسبی برای تفریح و گردش اهالی و مسافران ورودی به منطقه است.
روستای اشتبین
یکی از قدیمی ترین و زیباترین روستاهای حاشیه رودخانه ارس روستای اشتبین است. خانه های مزین به سر درها و کتیبه های مرمرین دوره صفویه و طبیعت جذاب با جنگلی از میوه های متنوع، این روستا را دهکده سلامت نام نهاده و در زمره آثار ملی ثبت شده قرار داده است.
منطقه حفاظت شده ارسباران
این منطقه در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع شده است که پوشیده از جنگل، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است که به عنوان مکان ذخیره بیوسفر در یونسکو به ثبت رسیده است و از ارزش های گیاهی و جانوری خاص برخوردار است.
حمام تاریخی جلفا
این حمام در شرق شهر جلفا و مابین تأسیسات راه ایران و گمرک جلفا قرار دارد. حمام شامل سربینه، گرمخانه و تأسیسات جنبی است. فرم طاق ها و گنبدها و ستون های سنگی شامل ته ستون، ساقه ستون و سرستون مقرنس‌کاری حکایت از شیوه معماری دوره قاجاریه حکایت دارد. از سوی دیگر قوس ها و گنبدهای دهنه رختکن و سربینه و دیگر تأسیسات حمام بسیار چشم نواز است. به نظر می رسد با توجه به جمعیت اندک جلفا در یکصد ساله اخیر این حمام توسط عباس میرزا و برای لشکریان پشت جبهه در جنگ های ایران و روس ساخته شده باشد. البته در سال های اخیر اقدامات مرمتی صورت گرفته است.

امام زاده سید محمد نوجه مهر

در کنار رود ارس در روستای نوجه مهر امام‌زاده محمد نوجه مهر معروف به سید محمد آقا قرار دارد. مقبره این امام زاده که او را به نوادگان امام موسی کاظم(ع)نسبت می‌دهند تجدید بنا شده و دارای ضریح زیبایی است. این آرامگاه نزد مردم از تقدس و احترام بسیار برخوردار است و هر سال کشاورزان آن نواحی پس از برداشت محصول برای زیارت و ادای نذورات خود به این امامزاده می‌روند.

رود ارس

این رود مهمترین و پر آب‌ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است که سرچشمه آن از ترکیه شروع می شود و به دریای خزر می ریزد. همچنین این رود نه تنها از شهرستان های ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند بلکه از شهرهای مرزی ایران و آذربایجان و ارمنستان نیز عبور می کند. بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ایجاد رودخانه‌های متعدد شده است.

عرض رودخانه ارس در جلفا گاهی تا ۲۰۰ متر و ارتفاع و عمق بستر آن به ۲ تا ۳ متر می رسد. عریض‌ترین نقطه این رودخانه در نزدیکی شهر جلفا است که بیش از ۲۰۰ متر عرض و بیش از ۴ متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت در آن جریان دارد و مانند رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتوردار باشد می توان از آن استفاده کرد .

آبشار آسیاب
آبشار آسیاب یکی از زیباترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی است که قبلا در این محل چند باب آسیاب آبی وجود داشت که با استفاده از این آبشار کار می کردند اما در حال حاظر خرابه ای بیش از آن باقی نمانده است به همین دلیل به نام آسیاب خرابه معروف شده است .
کلیسای سنت استپانوس
کلیسای سنت استپانوس در ۲۶ کیلومتری غرب جلفای ارس در محلی به نام قریه قزل وانگ (صومعه قرمز) در نزدیکترین روستای دره شام از دهستان ارس در کنار بخش پلدشت شهرستان ماکو واقع شده است، در گذشته راه کوهستانی مالرو بود اما از سال ۱۳۵۰ راه ماشین و هموار آن ساخته شده و چون در دامنه رشته کوه های ماقارات قرار گرفته به آن عبارت ماقارات سنت استپانوس گفته می شود.
مجموعه کردشت
این حمام یکی از زیباترین حمام های آذربایجان است که با معماری اصیل سنتی در روستای کردشت از توابع جلفا و در کنار رود ارس قرار دارد. ساختمان این حمام در میان باغ بزرگی واقع شده است. همچنین گرماخانه ای دارد که فضایی متشکل از چهار ستون سنگی هشت بر و دو حوض بزرگ مستطیل شکل و اتاقی با گنبد قیر اندود دارد. نور داخل سربینه و گرماخانه به وسیله روزنی که در نوک گنبد قرار دارد تأمین می شود و گویا بر روی آن روزن ها سنگ های مرمر نازک و ظریفی نصب شده که نور آفتاب از آن نفوذ و داخل حمام را به طور یکنواخت می کند.
کلیسای چوپان
تقریباً در ۵ کیلومتری غرب جلفا در مسیر جاده جلفا  – سد ارس در میان کوه های رسوبی سرخ رنگ قرار گرفته است به طوری که جزء طبیعت لاینفک آنجا درآمده است. این کلیسا در سال ۱۵۱۸ میلادی احداث شده و چنانچه از نام آن قابل استنباط است شاید این کلیسا برای چوپانانی که مشغول چرای حیوانات در مراتع آنجا بودند طراحی شده تا آنها برای به عمل آوردن فیوضات خود به روستاهای دره شام مراجعت نکنند.
کاروانسرای خواجه نظر
کاروانسرای خواجه نظر (عباسی) یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در زمان شاه عباس صفوی است. این بنا در ۵ کیلومتری جلفا ویرانه ای است که بنای آن در زمان شاه عباس کبیر با هزینه خواجه نظر ارمنی از مقربان درگاه شاهی احداث شد.
منبع: اقتصاد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری