پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - April 09 2020
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
کد خبر: ۶۳۱۷۸
وزیر کشور با حضور در اهواز گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی امروز از برخی مناطق استان خوزستان، شاهد کاهش سیلاب هستیم و انشاالله تا امشب مشکل حاشیه شهر اهواز نیز مرتفع خواهد شد.

میهن امروز-  شرایط شهرهای غربی ایران همچنان در حالت آماده باش و بحران قرار دارد و هرآن احتمال بالا آمدن آب و ظغیان رودخانه‌ها وجود دارد. وضعیت خوزستان به دلیل باز کردن سدها همچنان بحرانی است اما وزیرکشور با حضور در اهواز اعلام کرده که فعلا خطر مرتفع شده است.شریط لرستان و شهرستان‌های آن به گفته ساکنان در بدترین حالت ممکن قرار دارد و در شهرستان‌های آق قلا و گمیشان همچنان نزدیک به یک متر آب وجود دارد. در استان گلستان و فارس و مازندران عملیات بازسازی و بررسی میزان خسارت نیز آغاز شده است. تعداد فوتی‌های سیل اخیر ایران تاکنون 70 نفر و بیش از 200 مصدوم اعلام شده است.

وزیر کشور به اهواز رفت

عبدالرضا رحمانی فضلی با حضور در اهواز گفت: شب گذشته سیلاب از یکی از کانال های انتقال آب رودخانه کرخه که از حاشیه شهر اهواز عبور می کرد به برخی معابر حاشیه ای شهر اهواز سرایت کرد که بلافاصله دستگاه‌های اجرایی و امدادی نسبت به رفع مشکل وارد عمل شدند و در حال حاضر وضعیت به طور کامل در کنترل می باشد.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه بحران در برخی از مناطق استان خوزستان که دچار سیلاب هستند به طور کامل از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی و امدادی در حال کنترل و مدیریت می باشد افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی امروز از برخی مناطق استان خوزستان، شاهد کاهش سیلاب هستیم و انشاالله تا امشب مشکل حاشیه شهر اهواز نیز مرتفع خواهد شد.

مسیر اهواز-خرمشهر مسدود است

قائم مقام ستاد مدیریت بحران با تاکید براینکه تاکنون همکاری مردم با نیروهای امدادی در بسیاری از مناطق مطلوب و قابل تقدیر بوده است ، از همه هموطنان خواست همچنان به توصیه‌ها و هشدارهای مراجع ذیربط و مدیریت بحران توجه لازم را داشته باشند و نسبت به اسکان امن و موقت در مناطق از پیش تعیین شده اقدام کنند.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از انسداد محور اهواز-آبادان با بیان اینکه این محور به علت وقوع سیل و آبگرفتگی مسدود شده است، اظهار کرد: مسیر جایگزین این محور اهواز-خرمشهر است و زمان بازگشایی آن نیز در آینده اعلام خواهد شد.

طی سه روز آینده میزان خسارت مشخص و اعلام خواهد شد

رئیس اتاق اصناف شیراز گفت: واحدهای خدماتی تماماً پای کار هستند و در تعمیر وسایل خانه و آشپزخانه و همچنین بازسازی ساختمان ورود کرده‌اند که از وسایل تعمیری می‌توان به یخچال و اجاق گاز اشاره کرد و این در حالی است که صنوف مرتبط با خودرو، خودروهای مسافران سیل زده را در اسرع وقت تعمیر و در اختیار آنها قرار داده‌اند.

رئیس اتاق اصناف شیراز یادآور شد: طی بررسی‌های به عمل آمده تعداد ۸۰ یخچال در سیل اخیر مورد آسیب قرار گرفته‌اند که قرار بر آن است تا از بعد از ظهر امروز صنوف مرتبط برای تعمیر فعالیت خود را آغاز کنند.

وی گفت: از سوی دیگر بنا بر برنامه‌ریزی‌ها، استان فارس به مرکزیت شیراز اقدامات مناسبی برای کمک به سیل زدگان خوزستان در دستور کار خود قرار داده و در حال حاضر ارسال آب معدنی و مواد غذایی در کنار پخت و پز غذای گرم آغاز شده است.

هاشمی تاکید کرد: در حال حاضر برآوردی از میزان خسارت وارده بر صنوف وجود ندارد و بعد از رفع مشکلات منازل، بررسی‌ها آغاز خواهد شد و طی سه روز آینده میزان خسارت مشخص و اعلام خواهد شد.

بیشتر صنوف سیل زده شیراز بیمه نبودند

رئیس اتاق اصناف شیراز در پاسخ به این سوال که آیا واحدهای صنفی سیل زده دارای بیمه نامه خسارت بودند، گفت: بیشتر سیل زدگان در منطقه شیراز به دلیل آنکه صنوف ضعیف محسوب می‌شوند به دنبال خرید بیمه نامه خسارت نبودند و در کنار آن متأسفانه صنعت بیمه نتوانسته در بعد تبلیغات و اطلاع رسانی آنطور که باید عمل کند و با توجه به اتفاقات اخیر طی برنامه‌های آینده صنوف باید بیمه نامه حوادث خریداری کنند.

اسماعیل نجار رئیس ستاد بحران کشور گفت: استان‌های شمالی شامل مازندران، گلستان و خراسان شمالی همچنین سمنان درگیر باران اولیه شدند و خسارات زیادی به‌خصوص به استان گلستان وارد شد. بیش از ۲۰ روز است که مردم آق‌قلا، گمیشان و روستا‌های اطراف آن‌ها و جا‌های دیگر غرق آب و ماندگاری آب هستند و علیرغم تلاش‌های صورت گرفته به دلیل توپوگرافی زمین و ماندگاری آب و حرکت کند آب مشکلات زیادی ایجاد شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: تلاش کردیم که جان باخته‌ای نداشته باشیم و با برنامه‌ریزی‌های دقیق نسبت به تخلیه مکانی که احتمال آبگرفتگی وجود داشت اقدامات لازم انجام شد و مردم به مکان‌های امن از جمله گرگان منتقل شدند. در حقیقت این اقدامات باعث شد که در این سیلاب دو نفر جان خود را از دست بدهند که علت فوت آنان ریزش ساختمان به دلیل بنای سست و قدیمی در کلاله و مینودشت بود.

در مازندران هم فوتی داشتیم

وی تصریح کرد: در مازندران نیز گستردگی سیلاب داشتیم، اما به دلیل توپوگرافی زمین آب به سمت دریا تخلیه شد و خسارات احتمالی کاهش یافت، ولی همچنان خسارات گسترده نیز در آنجا وجود دارد همچنین در استان‌های مازندران و گلستان تا کردستان و خوزستان نیز با پدیده رانش زمین مواجه شدیم. در مازندران هم جان باخته داشتیم که یکی از آن‌ها بر اثر رانش زمین و دو نفر دیگر به دلیل بی‌توجهی به هشدار‌ها فوت کرد.

نجار در ادامه گفت: تمام تلاش ما به استان گلستان معطوف و وزیر کشور نیز در آنجا مستقر شد. تیم فنی در آنجا تدارک دیدیم و بازدید میدانی نیز انجام شد تا با اطلاعات و داده‌هایی که در اختیار داشتیم و با توجه به توپوگرافی زمین تصمیم بگیریم که چه کاری باید انجام شود. از طرفی تمام تلاش ما بعد از نجات و امداد رسانی، انتقال آب به دریا‌ها بود.

وی همچنین به زمین‌های کشاورزی و زراعی نیز اشاره و اظهارکرد: در دو استان گلستان و مازندران بخش‌های زراعت و کشاورزی نیز خسارات زیادی دیده‌اند و ما نیز ارزیابی‌های لازم را انجام دادیم و به دولت ارائه کردیم تا دولت خسارت را مصوب و پرداخت کند همچنین بازسازی بنا‌ها در مازندران آغاز و پرداخت‌هایی نیز از جانب دولت انجام شده است.

وی در ادامه گفت: با سامانه بارشی دوم مشکلی نداشتیم ضمن اینکه مرخصی کلیه استانداران، بخشداران، فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز که حالت خاصی در کشور دارد لغو شد. این افراد موظف بودند سر کار باشند بنابراین آماده‌باش در کل کشور حکمفرما شد.

به گفته نجار، سامانه بارشی سوم نیز ۲۴ استان کشور از جمله استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را درگیر کرد و سخت‌ترین و شدیدترین خسارت به استان لرستان و خوزستان وارد شد.

راه خرم آباد - پلدختر وجود خارجی ندارد

وی با بیان اینکه مجموعه این بارش‌ها به ۱۴ هزار کیلومتراز راه‌های مواصلاتی کشور آسیب زد، گفت: راه خرم آباد - پلدختر وجود خارجی ندارد و با حدود ۶۳ روستا هم در پلدختر و معمولان ارتباط زمینی برقرار نشده است همچنین آب برخی از روستا‌ها و برق آن‌ها قطع شده بود البته تمام این مشکلات برطرف شد. از طرفی آب معمولان به دلیل قطع ارتباطی کانال برق نیز قطع شد ضمن اینکه بخش زیادی از این شهر در گل و لای بود.

به گفته وی همه دستگاه‌های اجرایی و در کنار آن‌ها نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در ساعات اولیه حادثه به کمک مردم آمدند و هر کاری که نیاز بود را انجام دادند. همچنین هلال احمر نیز که یک پک ۷۲ ساعت و پک یک ماهه در اختیار مردم قرار داد و در استان گلستان نیز توسط اتاق بازرگانی روزانه ۲۰ هزار پرس غذای گرم بین حادثه دیدگان توزیع می‌شود. از طرفی موکب‌های عتبات عالیات که در ایام اربعین حاضر می‌شدند و به طبخ غذا می‌پرداختند هم در خوزستان و استان مستقر شده‌اند و غذا طبخ می‌کنند و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

وی تصریح کرد: ارزیابی حدود ۱۷ استان انجام و خسارت‌ها به دولت منعکس شده است همچنین به سرعت کار برداشت گل و لای از منطقه حادثه‌دیده نیز انجام شده است.

نجار با اشاره به بارش‌ها در خوزستان گفت: تمام آب‌های جاری در استان ایلام و لرستان حوزه آبریز سد‌ها در استان خوزستان هستند. در این استان علیرغم اینکه سد‌های بسیاری وجود دارد، اما محدودیت‌هایی نیز در زمینه نگهداری آب در آن‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: درخواست ما از مجامع بین‌المللی در زمینه امکانات دارو و درمان است البته تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است، اما باز نگرانیم، زیرا احشام و دام‌های زیادی تلف شده اند که امکان دفن آن‌ها نیز وجود ندارد و این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری