پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - June 04 2020
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
کد خبر: ۶۴۰۸۸
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با میهن امروز مطرح کردند:
میرزاده گفت: بالاترین سند در کشور ما قانون اساسی است و در همین قانون اساسی جایگاه و تکلیف سپاه مشخص است. سپاه هیچ وقت خارج از قانون روی به عملی نیاورده و اگر در خارج از مرزها هم دست به اقداماتی زده همه بر اساس قانون و هماهنگی آن کشور بوده است.
میهن امروزمحمد آیتی: قاسم میرزایی‌نیکو نماینده دماوند و فیروزکوه که خود زمانی از نیروهای سپاه پاسداران بوده در خصوص ادامه کری‌خوانی که مدتی است بین ایران و آمریکا و اسراییل مخصوصاً پس از تروریستی اعلام کردن سپاه از سوی ترامپ شکل گرفته و اینکه تا کی و کجا باید این جنگ لفظی از سمت ایران ادامه داشته باشد به میهن امروز گفت: پس از این تصمیم ترامپ، مجلس هم روی به تصویب قانونی آورد تا اقدامی متقابل به آمریکایی‌ها داشته باشد. من معتقدم عکس‌العمل ما در هر زمینه‌ای باید متقابل با عملی باشد که طرف مقابل صورت داده است. ما نباید روی به تصمیمات احساسی بیاوریم و هر کاری را که انجام می‌دهیم باید با احتیاط باشد و طرح‌های مقابله‌ای ما باید و حتماً جامع و قوی باشد که ضمانت اجرایی داشته باشد.

وی افزود: تمام تلاش نیروهای مسلح ما باید این باشد که همبستگی و وحدت در جامعه بیش از پیش افزایش پیدا کند و اگر دغدغه‌ای در داخل کشور وجود دارد که به نیروهای مسلح مربوط می‌شود این مسائل را در اسرع وقت رفع و رجوع کنند تا ان‌شاالله نه فقط سپاه که همه نیروهای مسلح کشور در جایگاه به مراتب قوی‌تری حضور داشته باشند.

میرحمایت میرزاده نماینده گرمی در همین خصوص به میهن امروز گفت: ایران در رجزخوانی با دیگر کشورها هیچ وقت شروع‌کننده نبوده و این موضوع در جنگ هشت ساله ایران و عراق هم خودش را نشان داد و تمام تلاش ما دفاع از کشور و کیان نظام بوده و هست. حال تا زمانی که به ایران چه به لحاظ لفظی و چه به لحاظ عملی تعرض شود ما باید با جدیت هرچه تمام‌تر به آن پاسخ دهیم. اینکه سوال شود تا کی باید به این کری‌خوانی‌ها ادامه دهیم باید گفت تا زمانی که دشمن این بازی را ادامه دهد ما هم در مقابل آن‌ها سکوت نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به اینکه برنامه سپاه از این به بعد چه باید باشد، گفت: سپاه همیشه براساس قوانین و اصول کار خود را دنبال کرده و خواهد داد. اینکه آمریکا سپاه را در لیست تروریستی قرار دهد هیچ خللی در کار سپاه پاسداران ایجاد نمی‌کند و همچنان آن‌ها بر مبنای وظایفی که نیروهای مسلح بر عهده آن‌ها گذاشته به کار خود ادامه خواهند داد.

میرزاده در رابطه با نقش سپاه در خارج از مرزها، گفت: بالاترین سند در کشور ما قانون اساسی است و در همین قانون اساسی جایگاه و تکلیف سپاه مشخص است. سپاه هیچ وقت خارج از قانون روی به عملی نیاورده و اگر در خارج از مرزها هم دست به اقداماتی زده همه بر اساس قانون و هماهنگی آن کشور بوده است.

این عضو فراکسیون امید در پایان گفت: بطور کلی نگاه به سپاه در جامعه یک نگاه مثبت بوده و بطور مثال نباید عمل یک فرد در این سیستم که شاید مطابق میل خیلی‌ها نبوده را به کل سیستم تعمیم داد. اکنون با فشارهایی که آمریکا بر ایران آورده و از طرفی می‌خواهد سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی معرفی کند باید بگویم وظیفه این عزیزان به نسبت قبل سخت‌تر شده و ان‌شاالله این زحمتکشان به مانند گذشته طوری عمل کنند که مردم همچنان احساس کنند که این سپاه، سپاهی برای پاسداری از انقلاب اسلامی است.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و فردی که بیش از سه دهه در سیستم سپاه حضور داشته به میهن امروز گفت: به نظر من امروز ما در حال برطرف کردن عقب‌افتادگی‌های گذشته خود هستیم، یعنی اگر در گذشته میدان بازی را ما تعیین می‌کردیم امروز ادامه این بازی اینطوری که شاهد آن هستیم نبودیم. مسامحه‌کاری و ملاحظه‌کاری که از سوی ما در این سالها نسبت به رفتار آمریکایی‌ها اتفاق افتاد کار را به سمتی برد که امروز ما باید در مقام جواب دادن به آن‌ها ظاهر شویم در حالی که ما باید خیلی وقت پیش در مجلس روی به قانون‌گذاری بر علیه آمریکایی‌ها می‌آوردیم همان موضوعی که دغدغه رهبری بود و ایشان هم در صحبت مشهد خود هم به آن اشاره کردند.

وی در خصوص نقش سپاه در خارج از مرزها گفت: سپاه هیچ‌گاه روند افزایش قدرت در منطقه را دنبال نکرده و همیشه به دنبال دفاع از منافع ملی کشور بوده است. طبیعی است که هر تلاشی که آمریکایی‌ها در منطقه انجام دهند که بر علیه منافع ایران چه در خاک ما و چه در خاک کشورهای همسایه انجام باشد باید با دفاع جانانه ما روبرو شود و حتی در موضوع قانون‌گذاری باید جلوتر از آن‌ها حرکت کنیم.

این نماینده اصولگرای مجلس یادآور شد: سپاه در طول این سال‌ها روند خوبی را دنبال کرده و می‌بینید که در هر حوزه‌ای که کشور به مشکل برمی‌خورد نیروهای سپاه وارد گود می‌شوند و به کشور و مردم کمک می‌کنند. بطور مثال، خدمات نیروهای سپاه در سیل چند هفته اخیر وجه این نیروی مردمی را پیش چشم همه بالا برد و این عزیزان نشان دادند که چقدر برای کشور مفید فایده هستند.

همایون هاشمی نماینده میاندوآب و از فعالان گذشته سپاه به میهن امروز گفت: ما منافع ملی کشورمان را با هیچ موضوعی به مبادله نخواهیم گذاشت. انقلاب اسلامی ایران همیشه و همه وقت اختلاف جدی با کشورهایی داشته که روش و منش زورگویی را در پیش گرفتند. امروز نماد این زورگویی، ترامپ است. تا زمانی که دشمنان ایران به هویت و قدرت ما احترام نگذارند این کری‌خوانی‌ها ادامه خواهد داشت و قرار نیست ما در مقابل زورگویی آن‌ها سکوت کنیم و لازم است در هر لحظه به هر اظهارنظر قلدرمآبانه آن‌ها پاسخ داده شود. تجربه نشان داده هر وقت ما نسبت به آمریکایی‌ها کوتاه آمدیم آن‌ها گستاخ‌تر شدند پس باید با قدرت، همین مسیر 40 ساله را ادامه دهیم.

او در ادامه گفت: سپاه جزو ارکان نظام است و توده‌های مردم هم در این سال‌ها با این نیروی نظامی همراه بودند. اگر سپاه در خارج از مرزها روی به تحرکاتی آورده همه براساس درخواست دولتمردان آن کشورها بوده زیرا سپاه حامی ملت‌هایی است که در مقابل استکبار ایستادگی کردند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به میهن امروز گفت: ایران در طول این 40 سال هیچ وقت به سمت جنگ با هیچ کشوری نرفته و نخواهد رفت و هیچ وقت هم شروع‌کننده اختلاف با هیچ کشوری نبوده و نیستیم. شاید برخی اقدامات آمریکایی‌ها علیه ما یک دام باشد که ما نباید وارد این دام‌ها شویم، اما بدانیم که نباید هم منفعلانه عمل کنیم زیرا آن‌ها این ضعف را تشخیص می‌دهند و مرتب زورگویی خود را بیشتر می‌کنند. هر اقدامی از سوی جمهوری اسلامی باید توام با عقلانیت باشد، یعنی هم در مقابل تهدیدات کوتاه نیاییم، هم پالس ضعفی را به طرف مقابل ندهیم و هم زمینه جنگ را بوجود نیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال در داخل کشور افرادی هستند که به برخی اقدامات و اظهارنظرهای افراد سپاه انتقاد می‌کنند ولی باید توجه داشت اینکه بتوان همه را راضی و قانع نگه داشت کاری بسیاری سخت و حتی غیرممکن است. اما در این بین یک نکته حائزاهمیت است، اگر یک موضوعی منافع ملی را درگیر کند همه باید پشت هم باشیم و یک حرف مشخص را بزنیم زیرا در این مواقع اختلافات می‌تواند برای کشور بسیار خطرناک باشد. من فکر می‌کنم سپاه در این سال‌ها نشان داده که یک نیروی مخلص مردمی است. بطور مثال در همین امدادرسانی به سیل‌زدگان و یا کمک به مردم زلزله‌زده کرمانشاه آن‌ها ثابت کردند که چقدر نیروی کارآمدی هستند و پا به پا در کنار نیروهای دولتی به کمک مردم ادامه دادند و این نشان می‌دهد این نیروی نظامی تا چه اندازه در بین مردم محبوب است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری