دوشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - August 26 2019
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
کد خبر: ۶۴۸۹۵
آمریکا به دنبال درگیری نظامی با ایران است
مقامات امریکایی می‌گویند که ترامپ نسبت به اینکه رویکرد غریزی بولتون به ایران می‌تواند منجر به جنگ شود اگاه است، اما بیزاری او از جنگ در بیرون از مرزها، بهترین امید موجود برای کشیدن ترمز تشدید درگیری‌ها است.

میهن امروز- نیویورک تایمز نوشت: درحالیکه دولت ترامپ به خاطر انچه تهدید ایران برای نیرو‌های آمریکایی در منطقه می‌خواند، نقشه جنگ می‌ریزد، یک مقام نظامی انگلیس به خبرنگاران در پنتاگون گفت که او در روز‌های اخیر با افزایش تهدید از سوی ایران و متحدان آن در عراق و سوریه مواجه نشده است.

در ادامه این مطلب آمده است: چند ساعت بعد، فرماندهی مرکزی آمریکا تکذیبیه‌ای غیرعادی صادر کرد و گفت که سخنان ژنرال انگلیسی در تضاد با تهدیدات معتیر شناسایی شده از سوی نیرو‌های مورد حمایت ایران در منطقه است.

این تنش علنی کم سابقه نشان دهنده‌ی مشکلی جدی برای دولت ترامپ است که سعی در همراه کردن افکار عمومی جهان و متحدانش علیه ایران دارد.

در همین حال، یک مقام امریکایی به شرط عدم افشای نامش گفت که «اطلاعات جدید در مورد تهدید افزایش یافته ایران خیلی کوچک (و بی اهمیت) بود و در حد این نبود که به خاطر آن برنامه نظامی به دستور بولتون طرح شود»

وی همچنین گفت که هدف نهایی کمپین تحریم‌های اقتصادی از سوی دولت ترامپ کشاندن ایران به درگیری نظامی با آمریکاست.

تلاش‌ها برای (تهدید جلوه دادن) ایران حتی برای متحدان آمریکا، باورپذیر نیست. آن‌ها کمپینی مشابه علیه عراق به رهبری بولتون را به یاد می‌آورند که با ادعا‌های دروغین در مورد برخورداری صدام از تسلیحات کشتار جمعی، به آن دامن زده شد.

تلاش‌های مایک پومپئو در هفته‌ی جاری برای به خط کردن کشور‌های اروپایی علیه ایران، با استقبال سرد مواجه شد.

یک مقام عراقی گفت که آن‌ها نسبت به اطلاعات امریکایی‌ها که پومپئو هفته گذشته در سفر به بغداد ارائه کرد، بدگمان هستیم.

چندین مقام اروپایی به طور غیر علنی تلاش‌های بولتون و پومپئو را در جهت وادار کردن ترامپِ بی اطلاع به مجموعه‌ای از اقدامات است که امریکا را پیش از آنکه رئیس جمهور خود بفهمد، در مسیر جنگ قرار می‌دهد.

مقامات امریکایی می‌گویند که ترامپ نسبت به اینکه رویکرد غریزی بولتون به ایران می‌تواند منجر به جنگ شود اگاه است، اما بیزاری او از جنگ در بیرون از مرزها، بهترین امید موجود برای کشیدن ترمز تشدید درگیری‌ها است.

ولی نصر رئیس دانشکده جان هاپکینز می‌گوید: بحران بوجود آمده کاملا توسط دولت ترامپ خلق شده است.

وی افزود: هیچیک از اعضای دیگر برجام نسبت به استدلال امریکا برای خروج از برجام متقاعد نشدند و این به خاطر سیاست این دولت در قبال ایران است که در سطح مبانی هیچ اعتباری ندارد.

نبود اعتماد بین امریکا و متحدانش باعث شده که آن‌ها نتوانند نسبت به ادعای واشنگتن در مورد رفتار ایران در منطقه متقاعد شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری