پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - June 04 2020
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
کد خبر: ۶۵۴۱۳
علی بختیار:
نماینده گلپایگان در مجلس گفت: ماه‌هاست در کشور شاهد حضور پررنگ افرادی هستیم که با سرمایه‌گذاری در بازار سکه، طلا، ارز و خودرو سرمایه‌های خود را به دو تا سه برابر و حتی بیشتر افزایش دادند. از طرفی به این افزایش سرمایه هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.

میهن امروزمحمد آیتی:  این روزها طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است که اگر در صحن علنی مجلس رای بیاورد براساس آن، مالیات بر عایدی به سرمایه‌هایی چون طلا، ارز و خودرو تعلق خواهد گرفت. پیش از این، مالیات بر عایدی مسکن اعمال شده بود اما پس از مدت‌ها کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این روند باید بر دیگر حوزه‌ها هم اعمال شود.

در همین رابطه علی بختیار، نماینده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی به اقتصاد۲۴ گفت: اکنون در رکود اقتصادی بسر می‌بریم و به تبع آن، شرایط تولیدکنندگان ما مساعد نیست. امروز تولیدکنندگان با هزینه‌های سنگین بیمه، مالیات و حتی تغییر مقررات روبرو هستند و همین موضوعات باعث شده تا کار برای ادامه فعالیت آن‌ها سخت شود.

وی افزود: ماه‌هاست در کشور شاهد حضور پررنگ افرادی هستیم که با سرمایه‌گذاری در بازار سکه، طلا، ارز و خودرو سرمایه‌های خود را به دو تا سه برابر و حتی بیشتر افزایش دادند. از طرفی به این افزایش سرمایه هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. بطور مثال در گذشته شاهد بودیم که فردی ۳۵ هزار سکه ثبت نام کرد و زمان تحویل، ارزش این سکه‌ها دو برابر و حتی بیشتر شد، ولی این فرد و امثال وی از این بابت، هیچ‌گونه مالیاتی پرداخت نکردند در حالی که باید قانونی وجود می‌داشت که این سرمایه‌گذارها مالیات تکلیفی خود را پرداخت می‌کردند.

این عضو فراکسیون امید تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما برای گرفتن مالیات از این افراد هیچ پیش‌بینی صورت نگرفته اما تولیدکنندگان که به اوضاع و احوال اقتصادی مملکت و به خصوص رفع بیکاری کمک می‌کنند باید مالیات بپردازند و اگر هم تاخیر داشته باشند سریعاً جریمه می‌شوند. من این برخوردهای دوگانه را نادرست می‌دانم و اعتقاد دارم اگر بنا به انجام این رویه باشد باید برعکس اتفاقی که شاهد آن هستیم، رخ دهد؛ یعنی باید بیشتر از افرادی مالیات دریافت کنیم که در حوزه‌های غیرمولد سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بختیار در ادامه گفت: من با برخوردهای قهری هم با افرادی که روی به خرید گسترده سکه، ارز و… آوردند مخالفم. وقتی دولت اجازه پیش‌خرید به صورت نامحدود را به سرمایه‌گذاران این بخش می‌دهد دیگر نباید این افراد را دستگیر کرد، بلکه باید قانونی را وضع کرد که این افراد هم مالیات پرداخت کنند تا شاهد خرید نامتعارف آن‌ها نباشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا مالیات به خریدهای خرد هم تعلق خواهد گرفت؟ گفت: در این طرح بنا بر این گذاشته شده که مالیات از افرادی گرفته شود که مازاد بر نیاز خود روی به سرمایه‌گذاری در این حوزه آورده‌اند.

بختیار در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این طرح در مجلس رای بیاورد زیرا درآمدهای مالیاتی کشور افزایش پیدا می‌کند و از طرفی وابستگی ما به نفت هم کمتر از همیشه خواهد شد. یکی دیگر از دلایل اصلی موافقت من با این طرح، جلوگیری از دلال‌بازی و احتکار افراد خاص است.

منبع: اقتصاد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری