دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - October 21 2019
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
کد خبر: ۶۷۰۳۴
اختلاف نظر بر سر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک
در حالی که سرپرست دفتر واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک از رفع برخی ابهامات و مسائل پیش‌آمده راجع‌به اصلاح ثبت‌سفارش خودرو‌های وارداتی خبر داده است مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: تنها چند مورد در خصوص شرح کالا اصلاح شده و خودرویی ترخیص نشده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو: خودرویی ترخیص نشده است/ مهلت ترخیص تا ۱۶ تیرماه بود

میهن امروز-مدتی است که تعیین تکلیف خودروهای وارداتی به معضلی جدی و یکی از موارد اختلاف چند وزارتخانه و البته انجمن‌های صنفی مربوط به واردات خودرو تبدیل شده است؛ دولت مصوبه‌ای برای ترخیص خودروها صادر می‌کند و نهاد دیگری آن را انجام نمی‌دهد. سازمان گمرک معتقد است ابهاماتی درباره شهری که خودروها در آن ساخته شده وجود داشته و در صورتی که سازمان استاندارد و نیرو محرکه آن را تائید کد، امکان ترخیص آنها وجود خواهد داشت.

در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجوز ترخیص ۱۳ هزار خودرو را صادر کرده است. بر همین اساس دولت مصوبه‌ای را در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و نیز بانک مرکزی ابلاغ کرد.

در حالی که همگان منتظر تهیه دستورالعمل اجرای این مصوبه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بودند، بانک مرکزی کمتر از ۱۰ روز بعد در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ در خبری اعلام کرد با ترخیص خودرو‌های وارداتی که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ وارد گمرک‌های کشور شده‌اند به دلیل ما به التفاوت ارزی مخالفت کرده است، با همین استدلال در مصوبه‌ای تاریخ ترخیص خودرو‌ها تغییر کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو: خودرویی ترخیص نشده است/ مهلت ترخیص تا ۱۶ تیرماه بود

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره ابلاغیه بانک مرکزی اینگونه توضیح داده است: مصوبه‌ای برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز ابلاغ شده که بر اساس آن افرادی که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند، باید این مابه التفاوت را به سامانه سنا بپردازند، این در حالی است که همان زمان عده‌ای با ارز آزاد خودرو‌ وارد کرده‌اند. بانک مرکزی اعلام کرده کسانی که با ارز آزاد خودرو وارد کرده‌اند هم برای ترخیص، مابه التفاوت ارز ۱۳۳۰۰ تومان پرداخت کنند.

هیات دولت در اردیبهشت ماه امسال و بعد از اتمام فرصت چهار ماهه وارد‌کنندگان برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک با توجه به چالش‌هایی که در روند ترخیص خودروهای مانده در گمرک وجود داشت، این فرصت را برای دو ماه دیگر یعنی تا اواسط تیرماه سال جاری تمدید کرد تا وارد‌کنندگان این امکان را بیابند با ترخیص خودروهای مانده در گمرک، به تعهدات خود به مشتریان عمل کنند.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو: خودرویی ترخیص نشده است/ مهلت ترخیص تا ۱۶ تیرماه بود

رضا سعیدی سرپرست دفتر واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک درباره این اختلاف نظر گفته بود اگر ابهامات مربوط به ۳۰۰ تا ۵۰۰ خودرو بخشی از تشریفات گمرکی را طی کرده و در مرحله خروج از گمرک قرار دارند و ابهاماتی که در مورد خودرو‌های وارداتی بوده برطرف شده و در صورت تایید سازمان استاندارد و نیرو محرکه این خودرو‌ها ترخیص خواهند شد.

اما مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این مورد به خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ می‌گوید: مصوبه مربوط به ترخیص خودرو‌های وارداتی تا فردا ۱۶ تیر ماه اعتبار دارد و تاکنون هم کمتر از ۴۳۰۰ خودرو وارداتی از گمرک ترخیص شده است و ۸ هزار خودروی دیگر هنوز در گمرک‌های کشور باقی است.

او ادامه می‌دهد: این مصوبه ۲ ماه هم بیشتر تمدید شده بود تا نواقص برطرف شود اما برای تمدید مجدد هنوز تصمیمی از سوی مسئولان گرفته نشده است.

دادفر می‌گوید: در این خصوص مکاتباتی با آقای رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور صورت گرفته است تا هر چه سریعتر اقدامی انجام شود اما تاکنون اقدامی نشده است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری