پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - November 14 2019
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
کد خبر: ۶۷۲۹۹
رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید از خواسته خود برای افزودن سوال درباره تابعیت افراد در سرشماری سراسری ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ منصرف شده است.
میهن امروز- به نقل از ایسنا، به گفته دونالد ترامپ، به جای سرشماری او در فرمانی به سازمان‌های دولتی دستور داده است تا اطلاعات مربوط به شهروندی ساکنان ایالات متحده را از اطلاعاتی که در اختیار دارند، جمع‌آوری کنند.

گردآوری اطلاعات مربوط به تابعیت افراد در سرشماری سراسری سال آینده به یکی از موضوع‌های اختلاف میان ترامپ و منتقدانش تبدیل شده و دیوان عالی آمریکا ماه گذشته رأی به توقف آن داد.

سرشماری سراسری آمریکا در روز اول آوریل ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

ترامپ که به گنجاندن چنین سوالی در سرشماری اصرار داشت، اعلام کرد که به خاطر جلوگیری از تأخیر در برگزاری سرشماری به وسیله دادگاه‌ها، از تصمیم خود انصراف داده است.

او در سخنانی گفت: ما از تلاش خود برای بررسی وضعیت شهروندی جمعیت آمریکا کوتاه نمی‌آییم.

ترامپ با اشاره به فرمان اجرایی جدیدش گفت: بر اساس فرمان امروز اطمینان خواهیم یافت که در زمان سرشماری سال ۲۰۲۰ اطلاعات دقیقی از تعداد شهروندان، اتباع بیگانه و مهاجران غیرقانونی به دست خواهد آمد.

پس از اعلام رأی دیوان عالی درباره توقف پرسش درباره تابعیت افراد، ترامپ گفت که با صدور یک فرمان اجرایی سوال مربوط به شهروندی را به فرم‌های سرشماری اضافه خواهد کرد. حقوقدانان، اما هشدار دادند که نمی‌توان با فرمان ریاست‌جمهوری جلوی احکام دیوان عالی را گرفت.

به گزارش بی‌بی‌سی، سوال مربوط به تابعیت افراد از سال ۱۹۵۰ از سرشماری سراسری آمریکا حذف شده است.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری