سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - December 10 2019
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۵
کد خبر: ۶۷۵۶۸
یک روزنامه روسی نوشت: درگیری نظامی با ایران موجب متشنج شدن شرایط در آذربایجان می‌شود و همین امر، به بحرانی‌تر شدن درگیری در قره باغ می‌انجامد. در ادامه، آتش تمام قفقاز و روابط نژادی پیچیده آن را در بر می‌گیرد.
عواقب احتمالی جنگ ایران و آمریکا در منطقه، برای روسیه چیست؟
میهن امروز- روزنامه روسی «سفوبودنایا بریسا» نوشت: درگیری نظامی با ایران موجب متشنج شدن شرایط در آذربایجان می‌شود و همین امر، به بحرانی‌تر شدن درگیری در قره باغ می‌انجامد. در ادامه، آتش تمام قفقاز و روابط نژادی پیچیده آن را در بر می‌گیرد. این خطرات، موضع روسیه و حمایت مسکو از منافع مشروع ایران را مشخص می‌کند؛ حمایتی که مبتنی بر منافع ملی روسیه، در زمینه امنیت و بر اساس قانون بین المللی است که امروز، بیش از پیش، پایمال می‌شود.

روزنامه روسی «سفوبودنایا بریسا»، به خطرات انتقال جنگ بین ایران و آمریکا، به روسیه پرداخت.

در این مقاله آمده است: هر اندازه فشار ایالات متحده بیشتر می‌شود، مقاومت ایران هم افزایش می‌یابد. دونالد ترامپ از ماه‌ها پیش در حال تهدید ایران به اعزام نیرو‌های نظامی بیشتر به منطقه است و از امادگی اش برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی می‌گوید.

به نظر می‌رسد در کنگره آمریکا هستند افرادی که متوجه وخامت اوضاع هستند؛ از این رو، اخیرا مجلس نمایندگان به طرحی تکیه کرده تا قدرت رئیس جمهور برای به راه انداختن جنگی علیه ایران را محدود کند. چندی پیش، مجلس سنای آمریکا نیز تصمیم مشابهی گرفته بود.

به عقیده الکساندر سافیلیف، عضو شورای کمیسیون دولتی دومای روسیه، فشار‌های آمریکا بر ایران ادامه خواهد یافت. وی تصریح می‌کند: «احتمال شعله ور شدن درگیری نظامی گسترده، زیاد نیست، اما ممکن است در نتیجه بحرانی شدن درگیری‌ها قبل از انتخابات در ایالات متحده، یک درگیری نظامی بوقوع پیوندد؛ چرا که آمریکایی‌ها به حل مشکلات سیاسی داخلی از طریق برانگیختن نزاع‌های بین المللی عادت دارند».

اما با توجه به اینکه ایران در منطقه دریای خزر واقع است، عواقب احتمالی از بین رفتن آرامش در منطقه، برای روسیه چیست؟ به این اعتبار که دریای خزر یکی از مناطق بسیار مهم در اوراسیا و جهان است، ناامنی در این منطقه ادامه خواهد یافت؛ چرا که هر نزدیکی یا برنامه مشترکی برای دولت‌های اوراسیا، یک چالش موجودیتی برای ایالات متحده محسوب می‌شود.

تنش زایی علیه ایران، بویژه در سطح نظامی، باعث تزلزل در اوضاع منطقه، بویژه در خاورمیانه، اسیای میانه و قفقاز می‌شود. این امر تاثیر مستقیمی بر روسیه می‌گذارد و به همین دلیل، نمی‌توانیم نسبت به انچه در مرز‌های ما در جریان است، بی تفاوت باشیم.

درگیری نظامی با ایران موجب متشنج شدن شرایط در آذربایجان می‌شود و همین امر، به بحرانی‌تر شدن درگیری در قره باغ می‌انجامد. در ادامه، آتش تمام قفقاز و روابط نژادی پیچیده آن را در بر می‌گیرد.

این خطرات، موضع روسیه و حمایت مسکو از منافع مشروع ایران را مشخص می‌کند؛ حمایتی که مبتنی بر منافع ملی روسیه، در زمینه امنیت و بر اساس قانون بین المللی است که امروز، بیش از پیش، پایمال می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری