پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - November 14 2019
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
کد خبر: ۶۹۹۲۳
ماجرای سب نبی صبا کمالی چیست؟
پست اینستاگرامی صبا کمالی درباره سحر خدایاری دختر آبی واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و این واکنش‌ها تا حدی ادامه یافت که او به سب نبی متهم شد. با این حال خود او نوشته‌اش را گفت‌وگویی صمیمانه با امام حسین خوانده است. ورود ناشیانه سلبریتی‌های کشور به بحث‌های اجتماعی همواره باعث حاشیه شده است.

صبا کماhttps://www.rouydad24.ir/files/fa/news/1398/6/22/240201_191.jpgلی

میهن امروز-یک پست به ظاهر ساده اینستاگرامی از سوی یک بازیگر نه چندان مطرح سینما و تلویزیون درباره سحر خدایاری دختر آبی بدل به جنجالی بزرگ شد. او در پست اینستاگرامی خود مطلبی نوشته بود که به عنوان بی احترامی به امامان معصوم تلقی شد. خود او البته آن نوشته را درد دلی دوستانه و گفت‌وگوی تخیلی و صمیمانه با امام حسین (ع) توصیف کرد و از اینکه او را بی‌اعتقاد یا دشمن مذهب معرفی کردند، ابراز گلایه کرد.

پست صبا کمالی البته پست اینستاگرامی خود را پاک و بابت انتشار آن عذرخواهی کرد و نوشت: «به علت کج‌فهمی، بی‌سوادی، متعصب بودنِ بدون تفکر، اطلاع نداشتن از اصول نمایشنامه‌نویسی که رشته اول تحصیلی منه، به علت بیماری افرادی از جامعه که چه بسا حقوق بگیرانِ جیره‌خوارِ دشمنان ایران باشند، نسبت‌های بس ابلهانه به من زدند و من رو بدون اعتقاد معرفی کردند و از کامنت‌هایی که گذاشتند متوجه شدم. اتفاقا بسیار بی‌وجدان هم هستند. در نمایشنامه، ما حتی با خدا جدل می‌کنیم و حتی دعوا. این‌که دیگران امامان رو از خدا بالاتر می‌دانند، خودشون می‌دونند چرا. لعنت خدا بر ستمگران هر دوران و هر سرزمینی که امام حسین (ع) و جوان‌های رشید ایران، برایش شهید شدند.»
 
صبا کمالی
صبا کمالی
 
صبا کمالی البته در پست دیگری به خاطر سوءتعبیرها عذرخواهی کرد. این بازیگر همچنین پیامی شخصی از خود منتشر کرد تا نشان دهد اعتقادات مذهبی‌اش جدی است. در این پیام نوشته شده که او ۱۵۰ پرس غذای نذری برای ماه محرم داده است. مشخص بود این چنین اقدامی باعث نمی‌شد انتقادها از او پایان یابد. برخی رسانه‌ها از صدور حکم بازداشت صبا کمالی خبر دادند اما این خبر تایید نشد.
 
جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف صبا کمالی را به سب نبی متهم کرده و در واکنش به عذرخواهی او نوشته است: «مطابق ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی هرگاه متهم به سب ادعا کند که اظهاراتش از روی اکراه غفلت سهو یا در حالت مستی و غضب و سبق لسان یا بدون توجه به معنی کلمات یا نقل قول از دیگری بوده ساب النبی محسوب نمی‌شود.» جلیل محبی در نهایت نتیجه‌گیری کرد که با توجه به پست‌های قبلی این بازیگر عمدی در کار بوده تا وی را متهم بداند.
 
فارغ از اینکه آیا این بازیگر جرمی مرتکب شده یا خیر؛ نکته اصلی این است که بیان اظهارات بدون فکر تنها مختص صبا کمالی نیست و معمولا سلبریتی‌های کشور در حوزه‌های مختلفی که شناختی از آن ندارند، اظهار نظرهایی می‌کنند که نه تنها مشکلی حل نمی‌کند، که اتفاقا چندین برابر بر مشکلات می‌افزاید.
 
سلبریتی‌های وطنی مدتی است که در مسایل اجتماعی ورود کرده و درباره این مسایل اظهار نظر می‌کنند و در اغلب موارد با اظهارنظر‌های نسنجیده خود ماجرا را به سمت و سویی می‌برند که ربط چندانی به حادثه اصلی ندارد. در ماجرای اخیر صبا کمالی خواسته از دختر آبی حمایت کند، اما حمایت نسنجیده او باعث شده موضوع اصلی تحت الشعاع اظهارات نالازم او قرار بگیرد. جالب اینکه اگر مجموعه واکنش‌های این افراد به مسایل جامعه را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که آنها معمولا نسبت به اتفاق‌های مهم و اولویت‌های اصلی جامعه موضعی خنثی داشته‌اند یا اساسا سکوت کرده‌اند.
 
سلبریتی‌ها به دلیل ماهیت کاری خود و دستمزدهای نجومی که دریافت می‌کنند، معمولا از آنچه در واقعیت جامعه می‌گذرد خبر ندارند، به همین علت در بیشتر این موارد آنها یا مجبور به عذرخواهی می‌شوند یا آنکه تفسیری از آن ارائه دهند که بسیار نامربوط است.
 
حقیقت این است که سلبریتی‌ها هیچگاه نتوانسته‌اند حوزه‌های اصلی و اولویت‌های جامعه را تشخیص دهند و ورود ناشیانه آنها به بحث‌های اجتماعی همواره باعث حاشیه شده است؛ اتفاقی که در پی آن باعث می‌شود مطالبات اصلی گم و پیگیری آن‌ها مشمول هزینه‌های نالازم شود. به این ترتیب موضوع حمایت از سحر خدایاری دختر آبی که یک مطالبه ساده بود، با بیانی بی‌خردانه تبدیل به اتهامی مذهبی شد.
 

صبا کمالی کیست؟

 
صبا کمالی متولد ۱۳۵۵ در ساری و فارغ التحصیل فوق لیسانس مدیریت اجرایی و لیسانس نمایش از دانشکده سینما و تئاتر است. صبا کمالی در سال ۷۸ با مجموعه کیف انگلیسی وارد تلویزیون شد و همان سال با فیلم متولد ماه مهر ساخته احمدرضا درویش به سینما نیز راه پیدا کرد.

در سال ۱۳۷۹ در سریال پس از باران در نقش مرضیه ایفای نقش کرد. سریال رستگاران و آینه‌های نشکن با موضوع انرژی هسته‌ای از دیگر سریال‌هایی است که او در آنها بازی کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری