يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶
کد خبر: ۷۰۰۳۱
عزم وزارت صمت برای احیای واحدهای تولیدی صنعتی؛
وزارت صمت قصد دارد تا پایان سال دو هزار واحد صنعتی را از رکود خارج کند و این مسئله در راستای بهبود فضای کسب و کار صورت می گیرد. اما در این زمینه تجربه جهانی چه می گوید و چگونه می توان تجربه موفقی در این زمینه داشت؟
میهن امروز-راه‌اندازی واحد‌های صنعتی راکد در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. رضا رحمانی وزیر صمت با اعلام مطلب گفته است که امسال دو هزار واحد صنعتی از رکود خارج خواهند شد. اما الزامات این خروج از رکود چیست؟

به اعتقاد کارشناسان صنعتی، اگر دولت به دنبال خروج بنگاه‌های اقتصادی از رکود است باید پیش از تبیین و اعلام هر برنامه‌ای با تشکل‌ها و اتحادیه‌های فعال در آن مشورت کند.

توسعه بخش خصوصی در بستر اقتصاد ملی بر پایه عوامل متعددی اعم از قوانین، زیرساخت‌های گسترده فیزیکی و نهادی، محیط باثبات اقتصادی، توسعه پایدار بازار‌های مالی، توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، مقررات بازار کار، توسعه فناوری‌های نوین و آموزش و یادگیری مستمر استوار است. توسعه اقتصادی در گرو توسعه و بهبود فضای کسب و کار است. از این‌رو ایجاد زیرساخت‌های زیربنایی برای توسعه و رفع موانع کسب و کار از الزامات و اولویت‌های ضروری دولت و نهاد‌های مدنی همچون اصناف و تشکل‌هاست.

وزارت صنعت به دنبال تقویت تولید است نه تضعیف

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران با انتقاد از اینکه سال هاست بزرگان عرصه تولید و صادرات به دولت‌ها شرایط بحرانی صنایع کشور را هشدار داده اند، اما هیچ گاه از فلسفه وجود آن‌ها در اصلاح ساختار اجرایی استفاده نشده است، به خبرنگار اقتصاد۲۴ می‌گوید: راه اندازی مجدد دو هزار واحد صنعتی راکد فی نفسه کار خوبی است به شرطی که پیش از هر کاری، برنامه‌های مربوط به آن با حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌های فعال مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

رضا امیدوار تجریشی با تاکید بر اینکه دیگر زمان آزمون و خطا نیست و فرصتی برای تکرار اشتباه وجود ندارد گفت: برای راه اندازی واحد‌های تولیدی که در معرض نابودی هستند بودجه زیادی باید در نظر گرفت چرا که بودجه احیا متفاوت است و نباید به یک اندازه و با یک مقیاس به آن نگاه کرد؛ اگر با این روش به دنبال احیا باشیم در واقع راه را برای نفوذ یک رانت دیگر آماده کرده ایم.

امیدوار تجریشی در ادامه ضمن مقایسه تولید در ایران با ترکیه گفت: ترکیه از جهت‌های مختلفی از کشورمان ضعیف‌تر و عقب‌تر بود اکنون سعی بر قطب شدن در منطقه و فرامنطقه را دارد آن هم تنها با حمایتی که دولت این کشور از بخش تولید می‌کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران تاکید داشت: باید باور داشت که تقویت و اعتماد به بخش خصوصی تنها راهکاری است که می‌تواند تولید را نجات دهد. تولید کننده بدون هیچ ادعایی در حال تولید است، اما فشار‌هایی که از سوی دولت‌ها بر آن وارد می‌شود نمی‌گذارد روند توسعه‌ای را طی کند. بسیار جای تعجب است که برخلاف تمام دنیا در کشور، با سنگ اندازی‌های مختلف مانع فعالیت فعالان صنعتی می‌شوند.

وی تصریح کرد: زمانی که دولت‌ها هیچ سوبسیدی به تولید نمی‌دهند چه انتظاری از یک واحد تولیدی دارند که با راندمان بالا توان تولید را افزایش دهند و در بازار‌های جهانی حضور یابند؟! در شرایطی که هنوز شهرک‌های صنعتی کشورمان یک کتابچه جهت معرفی کالا و محصولات تولیدی خود ندارند چطور انتظار دارند یک سرمایه گذار خارجی و یا داخلی برای منعقد کردن قرارداد راهی این شهرک‌ها شود و برای کشور ارزآوری داشته باشند.

امیدوار تجریشی گفت: وزارت صنعت در حمایت از واحد‌های صنعتی و خارج کردن آن‌ها از رکود باید نقشه راه را تعریف و اعلام کند که با چه هدفی قصد احیای این واحد‌ها را دارد.

به گفته رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، قیمت تمام شده بالای تولید، نبود بازار‌های مصرف داخلی و خارجی، نبود مشوق‌های صادراتی، فقدان رایزن‌ها در کشور‌های دیگر و بی برنامگی جهت تبلیغ کالا‌های ایرانی در سایر کشور‌ها و موارد دیگر نشان می‌دهد که طرح‌های اعلام شده با کلیات توسعه تولید مغایرت دارد.

وزارت صنعت امید واهی به راه اندازی‌های تکراری نمی‌دهد

در همین رابطه یک صنعتگر و سازنده تجهیزات برقی مستقر در یکی از شهرک‌های صنعتی استان زنجان نیز با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار و وجود بازار موثر دو عامل اصلی در رونق تولید است، گفت: راه اندازی مجدد واحد‌هایی که به دلایل مختلف کسب و کار، کمبود نقدینگی، مالیات، نبود مواد اولیه و گرانی بیش از حد قادر به ادامه فعالیت نبوده اند، نیاز به بهبود فضای کسب و کار دارد.

فرشاد عباسی تاکید داشت: در کشور‌های پیشرفته، تولید با توجه به امکانات و ماشین آلات و همچنین تفکر صنعتی دولتمردانشان در نسل چهارم قرار دارد، ایران شاید در نسل سوم باقی مانده باشد، اما با تفکرات و اجرای برنامه‌هایی که به دوره دوم برمی گردد قرار است تولید را حمایت و رونق ببخشند.

این صنعتگر با یادآوری این موضوع که کشور ترکیه از لحاظ ذخایر و ظرفیت‌های تولید به مراتب بسیار عقب‌تر از ایران است گفت: این در حالی است که این کشور طی سال‌های اخیر با تدبیر دولتش در بسیاری از صنایع و تولیدات پیشتاز شده است.

عباسی تاکید کرد: سال گذشته پس از ایجاد تنش میان آنکارا و واشنگتن و آغاز فشار‌های اقتصادی آمریکا، دولت ترکیه اقدامات گسترده‌ای را برای مقابله با تهدیدات کاخ سفید آغاز کرد. در این سال ترکیه بسته ۱۶ ماده‌ای حمایت از صنعتگران، کارآفرینان و صاحبان کسب و کار‌های کوچک و متوسط را در راستای مقابله با فشار‌های اقتصادی آمریکا و کاهش فشار از دوش تولید کنندگان داخلی ارائه کرد. این بسته حمایتی و پیشگیرانه شامل فرآیند طراحی اقدامات پیشگیرانه و بسته حمایتی از صنعتگران، کارفرمایان و کارآفرینان داخلی با هدف مقابله با حملات اقتصادی آمریکا و پشتیبانی از تولیدکنندگان، در وزارت صنعت و فناوری و مطابق با سیاست‌های اجرایی در شرایط کمبود منابع مالی تدوین شد.

این فعال صنعتی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه شرایط برای توسعه تولید در کشور فراهم شود، ادامه داد: بدون تردید اصلاح و بهبود فضای کسب و کار و شاخص‌های مرتبط در عرصه تجارت جهانی نه‌تن‌ها گامی مثبت و ارزنده در جهت تقویت مشارکت بخش خصوصی در عرصه اقتصاد و افزایش سطح اشتغال و تولید در کشور محسوب می‌شود بلکه عامل جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تسهیل‌کننده جریان انتقال دانش فنی و منابع پولی و مالی جدید به کشور است.
منبع: اقتصاد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری