سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - April 07 2020
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
کد خبر: ۷۰۰۸۹
یک کارشناس بازار سرمایه:
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون که بیش از پنج میلیون از ظرفیت فراورش نفت ترش عربستان از میان رفته است اما باید دید اقدامات جایگزین برای کاهش خسارات این کمبود از سوی عربستان چگونه خواهد بود، چراکه پالایشگاه‌ها با مشخصات فنی خاصی فعالیت می‌کنند که نمی‌توانند پذیرای هر نوع نفتی باشند.
میهن امروز- با توجه به نقش مهم تاسیسات نفتی آرامکو در بازار نفت دنیا و انفجار این تاسیسات نفتی عربستان، پیش‌بینی می‌شود نفت در کوتاه‌مدت قیمت‌های جذابی را تجربه کند.

پس از تایید وزارت انرژی عربستان مبنی بر حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو و مختل شدن تولید نیمی از نفت این کشور، تحلیلگران آینده نامعلومی را برای قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی‌پیش بینی می‌کنند.

در این میان برخی معتقدند با توجه به فراخوان آمریکا از کشورهای عضو اوپک مبنی بر آزادسازی ذخایر نفتی، قیمت نفت نمی‌تواند برای بلندمدت در روند صعودی قرار گیرد.

از سویی دیگر تعدادی از تحلیلگران بر این باورند که بازسازی خسارات وارده به تاسیسات نفتی آرامکو، بیش از ۶ ماه زمان می‌برد که در این صورت ذخایر نفتی آمریکا و عربستان پاسخگو نخواهند بود.

در این رابطه، ولید هلالات تحلیلگر بازار سرمایه به اقتصاد۲۴ گفت: از آنجا که پالایشگاه‌های هدف قرار گرفته شده در حمله پهپادی اخیر، حلقه واسطه برای سایر پالایشگاه‌ها محسوب می‌شدند، از کار افتادن آن‌ها سبب ایجاد اختلال در فرآورش نفت خام ترش و کمبود خوراک پالایشگاهی در سطح دنیا خواهد شد.

وی در ادامه افزود: باید توجه کرد که اهمیت این دو پالایشگاه برای عربستان بیش از تنگه هرمز است چرا که نفت به وسیله خط لوله می‌تواند به دریای سرخ برسد اما خط لوله انتقال نفت شرق به غرب از بقیق آغاز شده و تمام نفت میادین نفتی غوار، شیبه و خریص در این تاسیسات پالایش می‌شود. بنابراین حمله به این تاسیسات بر جریان نفت خام و پایانه‌های صادرات تاثیر می‌گذارد.

از این‌رو به اعتقاد این کارشناس، قیمت نفت در ابتدای معاملات امروز به‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. البته گفتنی است وقفه دو روزه میان انفجارها و بازگشایی بازارهای جهانی سبب خواهد شد تا معامله‌گران نفتی با پیش بینی دقیق‌تری اقدام به خرید کنند. در این مدت دو روزه آمریکا و عربستان تلاش کردند با تبلیغات وسیع در خصوص آزادسازی ذخایر نفتی خود در نقاط مختلف دنیا، از شوک وارده بکاهند.

از سوی دیگر اما بایکوت خبری سعودی‌ها از میزان خسارات وارده به تاسیسات آرامکو و طول مدت بازسازی این قطب نفتی دنیا، سبب شده چشم‌انداز روشنی از بازگشت دو پالایشگاه آسیب‌دیده به مدار تولید در دست نباشد.

وی ادامه داد: می‌توان تخمین زد که با آزادسازی ذخایر نفتی از سوی عربستان و آمریکا، قیمت نفت در کوتاه‌مدت تعدیل شود اما پالایشگاه‌های پایین‌دست این دو میدان همچنان با مشکل خوراک روبرو هستند که این موضوع سبب جهش نرخ کرک اسپرد بنزین و گازوئیل نیز خواهد شد.

هلالات همچنین افزود: اکنون که بیش از پنج میلیون از ظرفیت فراورش نفت ترش عربستان از میان رفته است اما باید دید اقدامات جایگزین برای کاهش خسارات این کمبود از سوی عربستان چگونه خواهد بود، چراکه پالایشگاه‌ها با مشخصات فنی خاصی فعالیت می‌کنند که نمی‌توانند پذیرای هر نوع نفتی باشند.

وی همچنین به بی‌تاثیری این حملات در آینده بازار سرمایه ایران اشاره کرد و گفت: هم اکنون به‌دلیل وجود دلایل بنیادی قوی برای افزایش قیمت سهام اغلب شرکت‌ها، می‌توان گفت بازار سهام از ریسک‌های اینچنینی تاثیر نمی‌پذیرد.

منبع: اقتصاد24
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری