يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - February 23 2020
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
کد خبر: ۷۰۱۳۷
به گزارش رسانه ها، مقامات ارشد ارتش آمریکا طرحی را برای حمله به تأسیسات نفتی ایران در پاسخ به نقش ادعایی تهران در حمله به سایت‌های سعودی، به رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ارائه داده اند.
ترامپ طرح نظامیان آمریکا برای حمله به تاسیسات نفتی ایران را می پذیرد؟
میهن امروز- خبرگزاری NBC News روز سه‌شنبه به نقل از مقامات مطلع، گزارش داد که مقامات ارتش آمریکا در یک نشست امنیت ملی در روز دوشنبه اقدامات انتقام جویانه مختلفی از جمله حملات سایبری و فیزیکی را به ترامپ ارائه داده اند.

پولیتیکو روز سه‌شنبه با استناد به افراد نزدیک به ترامپ گزارش داد که وی مخالف حمله به ایران است، زیرا می‌خواهد به وعده انتخاباتی خود برای بیرون نگه داشتن ایالات متحده از هرگونه درگیری خارجی جدید عمل کند. علاوه بر این، گفته شده که ترامپ نگران است که جنگ با ایران منجر به پیامد‌های اقتصادی شود.

جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که فرماندهی مرکزی آمریکا متخصصان قانونی را برای کمک به عربستان سعودی در ارزیابی خود از این حادثه اعزام کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه ایالات متحده از نمیتواند «چهار چشمی» مراقب خاورمیانه باشد، افزود: اطلاعات، نظارت و شناسایی آمریکا بر تهدیدات علیه ایالات متحده متمرکز است و همیشه همه آنچه در منطقه رخ میدهد را نمیتوانیم ببینیم.

کمی بعد از این سخنان، الیوت انگل، نماینده کنگره آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که رئیس جمهور آمریکا قبل از شروع هرگونه حمله به ایران به تلافی حمله‌های اخیر علیه تأسیسات نفتی عربستان، به مجوز کنگره نیاز دارد.

انگل، که رئیس کمیته امور خارجه کنگره آمریکا است، سه شنبه گفت: "قانون اساسی روشن است، به جز در شرایطی که ایالات متحده ابتدا مورد حمله واقع شود، رئیس جمهور قبل از حمله به ایران به مجوز کنگره نیاز دارد، حتی اگر در حمایت از یکی از متحدان ما عمل کند. " انگل اظهار داشته که فقدان استراتژی در دولت ترامپ موجب تنش و سردرگمی در خاورمیانه شده است.

سناتور آمریکایی، تیم کاین، عضو کمیته روابط خارجی سنا، روز سه شنبه به خبرگزاری MSNBC گفت که برای برگزاری رأی گیری فوری جهت جلوگیری از هرگونه اقدام نظامی غیرمجاز علیه ایران، مصوبه‌ای در حوزه اختیارات جنگی ارائه خواهد کرد.

سناتور دیک دوربین، دومین مقام ارشد دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، در اوایل روز گذشته گفته بود که ایالات متحده با عربستان سعودی پیمان امنیتی ندارد و از این رو هیچ تعهدی برای دفاع از آن‌ها حتی اگر شواهد نشان دهد که این کشور از سوی ایران مورد حمله قرار گرفته، ندارد.

در ابتدای هفته جاری، شرکت آرامکو عربستان سعودی پس از آنکه از سوی هواپیما‌های بدون سرنشین مورد حمله و آتش سوزی قرار گرفت، مجبور به بستن دو سایت اصلی خود خود یعنی تاسیسات بقیق و خریص شد. این حادثه منجر به کاهش تولید نفت در مجموع به میزان ۵.۷ میلیون بشکه در روز شد - یعنی حدود نیمی از تولید روزانه نفت عربستان سعودی. بسته شدن این تأسیسات نفتی باعث افزایش قیمت نفت در سراسر جهان شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز سه شنبه گفت که پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، مقادیر کاهش یافته در تولید نفت به میزان قبلی بازگشته است.

مسئولیت این حملات توسط جناح نظامی جنبش انصارالله یمن، معروف به حوثی‌ها بر عهده گرفته شد. در این میان، آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده، اما تهران این اتهام را رد کرده است.

 

منبع: تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری