يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - May 31 2020
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
کد خبر: ۷۹۲۲
رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سال 93 بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان سهام دولتی عرضه شد که از این میزان کمتر از 5 هزار میلیارد تومان سهام به فروش رفت.

به گزارش میهن امروز به نقل از ایسکانیوز، میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی مقصر ناموفق بودن واگذاری ها نیست افزود: برخی افراد قیمت های پایه اعلام شده از سوی این سازمان برای مزایده ها را بالا و عامل موفق نبودن واگذاری ها می دانند.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سازمان خصوصی سازی نهادی دولتی است که باید منافع بیش از 70 میلیون نفر را در نظر بگیرد به همین دلیل این سازمان بالاترین قیمت را که معقول باشد به عنوان قیمت پایه تعیین می کند.اگر مزایده خریدار نداشت در برخی موارد که کارشناسان ما مجاب شوند قیمت پایه را کاهش می دهیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی یکی از دلایل ناموفق بودن واگذاری های سال 93 را فضای نامناسب بازار سرمایه خواند و گفت: راه حل این مشکل در دستان سازمان خصوصی سازی نیست و نمی توانیم شرایط بازار سرمایه را به گونه ای تغییردهد که پذیرای عرضه های این سازمان باشد.
وی ادامه داد: در سال 93 ناموفق ترین وکم فروغ ترین سال را در بورس سپری کردیم و به دلیل آماده نبودن بازار سرمایه نتوانستیم هیچ سهم بلوکی را از طریق بورس عرضه کنیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: سازمان خصوصی سازی برای افزایش شانس موفقیت واگذاری ها می تواند شرایط واگذاری را تسهیل یا قیمت پایه را کاهش دهد و کارشناسان سازمان تمام واگذاری ها را آسیب شناسی و هر جا احساس کنند شرایط سخت گیرانه است آن را تسهیل می کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از عزم سازمان خصوصی سازی برای واگذاری تمامی شرکت های دولتی گروه 1 و 2 در سال 94 خبر داد و گفت: سازمان مصمم به موفقیت در عرضه این شرکت هاست، اما نه با هر قیمت و شرایطی و امیدواریم با رعایت خط قرمزهای منافع ملی در واگذاری شرکت های دولتی گروه یک و 2 موفق باشیم.

وی افزود: طبق ماده 14 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 دولت باید به گونه ای برنامه ریزی می کرد که از سال 87 تا 93 همه سهام متعلق به دولت در قالب شرکت های گروه 1 و 2 عرضه و واگذار شود تا دولت دیگر سهام دار این شرکت ها نباشد اما متاسفانه در هشت سال گذشته این اتفاق رخ نداده است.

پوری حسینی با اشاره به تعداد بالای شرکت های باقی مانده برای واگذاری در سال 92 و 93 تاکید کرد: با وجود همه تلاش های سازمان خصوصی سازی به دلیل همراهی نکردن بازار سرمایه موفق نشدیم این سهام را به فروش برسانیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 زمان قانونی 10 ساله پرداخت بدهی مشمولان سهام عدالت پایان می یابد گفت: اگر تمام بدهی مشمولین طی این 10 سال از محل سود سهام پرداخت شده باشد سهام آزاد می شود اما اگر بدهی هنوز باقی باشد مشمولین از محل آورده نقدی، مابقی مانده بدهی خود را پرداخت و سهام خود را آزاد می کنند. باید منتظر تصویب لایحه ساماندهی سهام عدالت بود تا مشخص شود هر یک از حدود 50 میلیون نفر مشمول این طرح چقدر باید بپردازند تا سهام خود را آزاد کنند و چه زمان و چگونه خرید و فروش این سهام آزاد می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری