ابوالفضل سروش مطرح کرد؛
مقاومت برخی کارخانه‌های لبنی در کاهش قیمت‌ها/ دولت به تولیدکنندگان لبنیات یارانه بدهد
میهن امروز- شادی آیتی: در شرایطی که چند ماهی است که بازار در همه حوزه‌ها با گرانی‌های سرسام‌آوری روبرو شده اما تورم در برخی بخش‌ها بیش از پیش به چشم می‌آید زیرا وجود آن اجناس در سبد روزانه بسیاری از خانواده‌ها است. یکی از این اقلام حیاتی که خرید آن نسبت به گذشته برای مردم سخت شده، لبنیات است.

به قدری در ماه‌های گذشته قیمت لبنیات بالا رفته که اکنون خبر می‌رسد که بسیاری از افراد کم‌درآمد از خرید این محصولات که مستقیماً با سلامت جامعه در ارتباط است، صرف‌نظر کرده‌اند.

ابوالفضل سروش، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص اینکه بالا رفتن قیمت لبنیات چقدر بر روی سلامت جامعه تاثیر گذاشته است، گفت: امروز به‌واسطه افزایش قیمت لبنیات بسیاری از خانواده‌ها یا از مصرف لبنیات محروم هستند یا تا حد قابل ملاحظه‌ای مصرف خود را پایین آورده‌اند. استفاده به اندازه لبنیات تاثیر بسزایی در جلوگیری از پوکی استخوان دارد به خصوص برای بچه‌هایی که در سن رشد هستند. از طرفی مصرف لبنیات برای افراد مسن سفارش شده و آن‌ها باید میزانی از لبنیات را در برنامه روزانه خود داشته باشند یا خانم‌هایی که دوران یائسگی را سپری می‌کنند. بطور کلی مصرف لبنیات برای همه سنین سفارش شده و نباید از استفاده آن غافل بود.

وی افزود: ما در کمیسیون بهداشت مجلس تاکنون چند جلسه را با تولیدکنندگان لبنیات برگزار کردیم و این افراد در توجیه گرانی‌های اخیر لبنیات از مشکلات پیش آمده در حوزه خود برای ما گفتند و اینکه اگر قیمت اجناس بالا رفته به خاطر آن است که قیمت تمام شده برای ما بالا رفته است. به نظر من نیاز است که دولت یارانه‌ای را در اختیار تولیدکنندگان لبنیات کشور بگذارد تا آن‌ها بتوانند راحت‌تر از گذشته مواد اولیه خود را تهیه کنند تا در نهایت شاهد کاهش قیمت نهایی این محصولات باشیم.

سروش تصریح کرد: اکنون قیمت شیر خام و مواد پتروشیمی به میزان قابل توجهی بالا رفته و همین مسائل تاثیر خود را روی افزایش قیمت محصولات لبنیاتی گذاشته است و من تصور می‌کنم با افزایش حقوق کارگری که باید در سال آینده اعمال شود، کار بیش از پیش برای تولیدکنندگان سخت می‌شود. خیلی از موادی که در لبنیات به‌کار می‌رود وارداتی است و امروز با افزایش نرخ ارز، این مواد هم گران شده است.

نماینده تهران در پایان خاطرنشان کرد: دلالی در صنعت لبنیات کم است اما با تحقیقاتی که ما داشتیم به این رسیدیم که برخی کارخانه‌های لبنیاتی کشور، قیمت‌ها را بیش از آنچه تورم نامیده می‌شود بالا بردند و این بی‌انصافی در روش و منش بعضی از این تولیدکنندگان به چشم می‌خورد. از طرفی چند ماهی است که دولت و دادستانی به موضوع افزایش بی‌رویه قیمت محصولات لبنیاتی ورود پیدا کرده و همین نظارت باعث شده تا برخی کارخانه‌های لبنیاتی، قیمت‌های خود را کاهش دهند ولی در عین حال بعضی از کارخانه‌ها نیز در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند.